Diş Fırçası Bakımı ve Değiştirilmesi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda eftelya tarafından 30 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Diş Fırçası Bakımı ve Diş Fırçasının Değiştirilmesi
  Diş Fırçamın Bakımını Nasıl Yapabilirim?

  Diş fırçanızı temiz tutmak ve kendi sağlığınızı korumak için, kullanımlar arasında diş fırçanızı kurumaya bırakmanız gerekir; çünkü mikroplar, mantarlar ve bakteriler diş fırçasında birikebilirler. Diş fırçanızı kullandıktan sonra, suyla güzelce temizleyin ve dik pozisyonda kurumaya bırakın.

  Nezle ve grip virüslerinin bir fırçadan diğerine geçmesini önlemek için, diş fırçalarını birbiri ile temas etmeyecek şekilde muhafaza etmeye çalışın. Fırçaları dik pozisyonda tutabilmek ve birden fazla fırçayı bir arada saklamak için yuvası bulunan standart bir diş fırçası kabı ailenizin sağlığı için doğru bir tercihtir.

  Diş Fırçamı Ne Sıklıkta Değiştirmeliyim?

  Birçok diş hekimi diş fırçasının her üç ayda bir değiştirilmesi fikrinde birleşmektedir. Çalışmalar sonucunda, üç aylık normal yıpranma ve aşınmadan sonra, eski diş fırçalarının yenilerine göre dişetlerinden ve dişlerden plak çıkarmada daha etkisiz olduğunu göstermektedir. Fırça kılları kırılıp gevşediklerinden dolayı dişinizin çevresindeki dolambaçlı köşelere ulaşmadaki etkinliklerini kaybederler.

  Bunun dışında; nezle, grip, ağız enfeksiyonu veya boğaz rahatsızlığından sonra diş fırçanızı değiştirmeniz gerekir. Çünkü diş fırçası kılları arasında mikroplar saklanabilir ve yeniden enfeksiyona neden olabilir. Hasta olmasanız dahi diş fırçanızın kılları arasında mantar ve bakterilerin çoğalma ihtimali diş fırçanızı düzenli olarak değiştirmeniz için başka bir sebeptir.

  Seyahat Ederken Diş Fırçamı Nasıl Koruyabilirim?

  Plastik bir diş fırçası kılıfı, diş fırçası kıllarını, seyahat çantanızın içinde ezilmekten veya yassılaşmaktan koruyacaktır. Bununla beraber, fırçaladıktan sonra, mikropların yayılmasını önlemek için diş fırçanızı açık olarak kurumaya bırakın.
  alıntı
   


Similar Threads: Diş Fırçası
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam İki evden Birine Diş Fırçası Girmiyor 16 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Diş Fırçası Temizliği 9 Mayıs 2011
Sağlıklı Yaşam Diş Fırçasının Ömrü 8 Mayıs 2011
Sağlıklı Yaşam Diş Fırçasının Yararları Faydaları 7 Mayıs 2011
Sağlıklı Yaşam Diş Fırçasının Özellikleri 7 Mayıs 2011