Diş Çürüğü Nedir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 20 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Diş Çürüğü Nedenleri,
  Diş Çürüğü Nasıl Oluşur,
  Diş Çürüğü Nedir

  Diş Çürüğü; Diş dokularının mikroskobik olarak bakterilerin harabiyetine uğramasıdır. Diş çürüğü başlangıç, orta seviye ve ilerlemiş olabilir. Dişlerin en sık çürüyen ve çürümeye eğilimli kısımları; çiğneme yüzeyleri ve komşu dişlerle temasta olan kısımlarıdır.

  Diş Çürüğü Nasıl Oluşur ?

  Çürüğün oluşumunda beslenme, bakteriler ve zaman rol oynar.
  Beslenme: Şekerler ve nişastaları Karbonhidratlar adı altında sınıflayabiliriz. Tüm pişmiş nişastalar, ağızda Amilaz adı verilen enzim tarafından glikoz, maltoz gibi basit şekerlere dönüştürülürler. Bütün basit şekerler de ağız içindeki bakteriler tarafından organik asitler haline getirilirler oluşan bu asitler ise diş dokusunda mineral kaybına yol açarlar. Gıda artıklarının temizlenmeyerek birikmesi ile diş plağı ortaya çıkar. Plak üzerinde barınan bakteriler ise Amilaz enzimi olmadan da nişastayı şekere dönüştürebilirler.


  Bakteriler: Her bireyin ağzında 60-70 tür bakteri bulunmaktadır. Sayı ve kombinasyonları kişiden kişiye değişir. Bakteriler diş plağı içinde yer aldıktan sonra ürettikleri asitleri diş yüzeyine atarlar. Böylece ağız pH ını asidik duruma getirerek dişten mineral kaybına yol açarlar.

  Zaman: Tüketilen yiyecek ve içeceklerin etkisi ile ağız içindeki pH ın sürekli değişmesi, bu değişimin sürekli ve uzun süreli olması sonucu ortaya çıkan mineral kaybı sonucu başlangıç çürüğü ortaya çıkar. Uzun süreli mineral kaybının devamı halinde ise çürük adı verilen kavitasyon ( boşluk) oluşur.

  Diş Çürüğü Nasıl Önlenir ?

  Diş çürüğü konservatif diş tedavi yöntemleri ; Proflaksi (koruma yöntemleri), Reminerilzasyon (Yeniden mineral kazandırılması) ve dolgu ile önlenebilir.

  Proflaksi: Hayatın her döneminde yapılması gereken bir uygulamadır. Mekanik ve kimyasal olarak yapılır.

  Proflaksi İçin Gerekli Faktörler;

  Tükürük: Akıcı, bol tükürüğün yeterince asit tampon kapasitesi ve ağız içi yıkama özelliği olacaktır. Gıda artıklarını uzaklaştıracak ve şekerleri çözecektir.

  Beslenme:Tüketilen gıdaların türünden çok, tükürük tarafından uzaklaştırılma hızı ve tükürüğün akışını attırması önemlidir.

  Diş Fırçası:Diş plağının mekanik olarak uzaklaştırılmasında en önemli rolü oynar. Ayrıca dilin fırçalanması da gıda artıklarını uzaklaştıracak ve meydana getirdikleri asidik ortamın değişmesini sağlayacaktır.

  Diş Macunu:İçerdiği flüorür ile dişin inorganik yapısını asitlere karşı dayanıklı hale getirir ve tekrar mineral kazanılmasını aktive eder. Gün içinde iki-üç kez kullanımı ile ağız içinde sürekli flüorür salınımı sağlanabilir.

  Diş İpi:Diş ara yüzlerinin temizliği diş ipi kullanımı ile tam olarak sağlanabilir. Flüorürlü diş ipleri tercih edilmelidir.

  Ağız Gargaraları:Sodyum flüorürlü ağız gargaraları özellikle çürüğe eğilimli hastalar tarafından günde iki-üç kez kullanılmalıdır.

  Sealantlar: Dişlerin çukur kısımlarının temizlenmesi bazen imkansızdır. Bu nedenle bu yüzeylerin gıda artıklarının tutunacağı alan olmaktan çok kayarak uzaklaşacakları yüzeyler haline getirilmesi gereklidir. Bu da sealantlama denen işlem ile yapılır.

  Reminerilizasyon (Yeniden mineral kazandırılması): Dişlerde oluşan tebeşirimsi beyaz başlangıç çürüklerinin tedavisi.
  Diş fırçalamak, Flüorürlü diş macunu kullanmak, Diş ipi ile ara yüzdeki birikimi önlemek, Ağız gargaraları kullanımı,6 ayda bir Diş Doktoru tarafından flüorür jeli uygulanması, Diş Doktoru tarafından çürüğe eğilimli dişlerin sealantlanması ile yapılır.

  Dolgu: Mineral kazandırılamayacak durumda olan dişlere dolgu yapılmaktadır.Dolgu çeşitleri; Laser uygulaması, Işınlı dolgu, Amalgam Dolgu, Pinli restorasyon, İnley ve onley dolgular.

  implantmed.com