Diş Buğdayı Nasıl Yapılır

'Bebek Bakımı' forumunda Wish tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Diş Buğdayı-Diş Hediği Geleneği

  Farklı kültürlerden oluşan bir mozaik olan ülkemizde doğum ve sonrasıyla da ilgili birbirinden farklı birçok adet var. Bazıları günümüzde bize çok uzak gelse de bazılarını uygulamak oldukça keyifli.Diş buğdayı yada Diş Hediği de bunlardan bir tanesi.

  Diş Buğdayı Partisi

  Anadolunun birçok yöresinde hala uygulanan bir gelenek de diş buğdayı geleneğidir. Diş buğdayı eski bir Türk geleneğidir. İlk dişinçıkışını kutlamak için yapılan diş buğdayı, çocuğun dişlerinin daha sağlam olması, çabuk büyümesi ve rızkının artması niyeti vedileğiyle bu kutlama aile arasında yapılır. Bebek ilk dişini çıkardığında yakın akrabalar davet edilerek diş buğdayı hazırlanır. Dişbuğdayı, kaynatılmış buğdayın şekerle harmanlanıp üzerine nar, ceviz, meyve şekeri gibi süsler konulmasıyla hazırlanır. İçine boncukveya yüzük gibi bir şey saklanır. Saklanan eşya kime çıkarsa çocuğa çeşitli armağanlar alır. Diş buğdayı töreni ritm tutup şarkısöylenerek düzenlenen bir eğlenceyle kutlanır. Bu adetin bilinmediği ya da uygulanmadığı yerlerde, genellikle çocuğun dişininçıktığını ilk görenin çocuğa bir gömlek dikmesi ya da hediye alması adeti vardır.

  Diş Buğdayı Tarifi

  [​IMG]

  Malzemeler


  750 gr aşurelik özel buğday
  250 gr nohut
  bir kutu pudra şekeri,
  100 gr fındık (dövülmemiş)
  200 gr iri dövülmüş ceviz
  100 kuru üzüm
  bir paket hind cevizi
  200 gr kayısı kurusu

  süslemek için

  renkli hazır şekerler (pastacılıkta kullanılan her tür
  şeker, şekerleme

  Yapılışı

  1 gece önceden ıslatılmış Nohutlar yıkanır, azıcık tuz atılır, bol suda iyice yumuşayana dek haşlanır suyu süzülür
  1 gece önceden ıslatılmış, buğday yıkanır, suyunu çekip bulamaç olmayacak şekilde taneleri diri kalacak biçimde kontrol edilerek haşlanır Diğer yanda kayısılar minik minik bıçakla doğranır. kuru üzüm yıkanır temizlenir fındıkları büyük halde bırakılır yemesi daha lezzetli oluyor (arzu eden dövülmüş ekleyebilir) şeker hariç tüm malzeme büyük bir kabın içine katılır karıştırılır..pudra şekerinin önce yarısını katıp karıştırılır az geldi ise ekleme yapılıp tadını ayarlanır...son olarak süsleme şekerlerini katın hindistan cevizi ile üstünü serpin.


  Son olarak hazırladığınız diş buğdayının içine içine altın yüzüğünüzü atın. Kimin kasesinden çıkarsa bebeğe içinden gelen bir hediye alacak.Ayrıca doğum günü yapar gibi masanın üzerini dolduracak, pastalar,börekler,kekler, kurabiyeler, çay veya içecek çeşitleri hazırlayın.

  Seçme eşyalar:

  Yere bir örtü serilir ve üzerine yanyana ; top, defter, tarak,ayna, kitap,fotoğraf mak.,cd,makas,müzik aleti, oyuncak,saat, plastik kaşık, çatal, bıçak bebeğin önüne konulur.Bebeğin bunları seçmesi beklenir. seçtiği objeye meslek yakıştırılarak gelecekteki tercihi bu yönde olacak diyerek diş buğdayı yenmesine geçilir.
   


Similar Threads: Diş Buğdayı
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Diş Buğdayı Nasıl Yapılır Kısaca 24 Haziran 2012
Bebek Bakımı Diş Buğdayı Şekeri 12 Nisan 2011
Bebek Bakımı Diş Buğdayı Hediyeleri 11 Nisan 2011
Bebek Bakımı Çocuklarda İlk Diş Kontrolü Ne Zaman Yapılmalı? 23 Ocak 2015
Bebek Bakımı Hamilelikte diş ve diş eti hastalığı neden artıyor 21 Aralık 2013