Diş ağrısını anında ne geçirir

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 13 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Diş Ağrısını Ne keser

  Diş ağrısı için şifalı bitkiler ve bitkisel çözüm önerileri

  Ağrıyan dişinizin üzeri ve onun çevresinde bulunan yemek birikintileri ve tortular, diş fırçası ya da diş ipi ile temizlemelisiniz. Arkasından yarım çay kaşığı tuzu yarım su bardağına ekleyerek bu karışımdan elde ettiğiniz suyla ağzınızı güzelce çalkalamalısınız.

  Ağrıyan dişin üzerine eskiden aspirin gibi haplar bırakılırdı. Bu yöntemi dişlerinize kesinlikle uygulamamalısınız, çünkü kimyasal yapılarıyla bu ilaçlar diş etinizde veya çevre dokularda bozulmalara ve tahrişlere sebep olabilmektedir. Bu da diş ağrınızın yanında ikinci bir ağrınızın da oluşmasına davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.

  Eğer o bölgede herhangi bir şişlik iltihap nedeniyle oluşmuşsa bu alana soğuk su ile kompres yapmanız uygun olacaktır.

  Dişinizin üzerinde çürük sebebiyle oyuk oluşmuş ise bu alana çok az karanfil yağı emdirilmiş pamuk koyabilirsiniz, çünkü karanfil yağı ağrınızın azalmasını sağlayacaktır. Ancak karanfil yağında da yumuşak dokuları tahriş etme özelliği bulunduğu için, bu uygulamayı ağrılı bölgenize tatbik ederken karanfil yağını fazla kaçırmamanız uygun olacaktır. Böylece karanfil yağının diş etinize sızmasını engellemiş olursunuz.

  Daha sonra bir an önce diş doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.. (Diş hekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.)

  Şiddetli ağrının sebebi; ileri derecede çürüyen bir dişin iltihaplanmaya başlamasıdır. Yeni oluşan iltihap, dişin sinirini öldürmeye başlar ve dişin dışına doğru yayılmaya çalışır bu da dokularda basınç ve haliyle ağrıya sebep olur. Bu da en şiddetli ağrıdır.


  Şiddetli diş ağrıları özellikle geceleri artar. Bunun sebebine gelince, gecenin ilerleyen saatlerinde damarlarımız hormonal değişiklikler sebebiyle genişler. Bunun neticesi olarak da dokularımıza daha çok sıvı gider. Yalnız diş, iltihap sebebiyle bozulduğu için sıvı, içindeki damarlardan yeterince çıkamaz böylece içerde sıvı birikmesi artmış olur. Söz konusu olan dolaşım bozukluğu basınca sebep olur bu da diş üzerindeki sinirler içine etki eder ve böylece ağrı hissi oluşmuş olur.

  Ağrı kesiciler böyle bir anda kısa bir süre ağrıyı hafifletebilir ama sonra bu konuda yetersiz kalır. Çok sayıda ağrı kesici alınması ise ağrı için bir çare değil sadece mideye zarar vermektir. Ayrıca dişin üzerine bazı malzemelerin doğrudan uygulanması ise zararlı bir davranıştır.

  Çözüm: Bu durumdaki bir hastanın dişe müdahale edilmesinden başka bir çaresi olmadığı için hastanın en kısa zamanda bir diş doktoruna gitmesi gerekmektedir. Diş doktoru aracılığıyla anestezi yapılarak diş perfore edilir, yani delinir. Bu şekilde diş içinde oluşan iltihabi basınç azaltılmış olur. Daha sonra da dişin sinirinin alıp kanal tedavisi yapılması lazımdır.
   
 2. Cevap: Diş Ağrısını Ne Keser

  2 gundur denemedigim kalmadı
  bu diş 3 sene önce kanal tedavisi yapıldı gecen sene bu zamanlar şimdiki gibi şiddetli ağrılar oldu hatta yuzumun sağ tarafı şişmeye baslamıştı. diş hekimişne gittim diş apse yapmış antibiyotik kullan 1 haftanın sonunda gel tekrar kanal tedavisi olması lazım dedi. antibiyotiği kullandım günde 3 defa 1000 mg.bir kaç gun e duzeldi. tabi bende kurtuldum diye ihmal ettim .
  su anki durum ne tuzlu su ne buz ne dişe pamuk ile rakı koyma ne karanfil ne gripin ,aynı antibiyotikden kullanmaya başladım ağrı kesiçi ile takviye yapıyorum fayda yok. işi abarttım dayanılacak gibi bir ağrı değil diş cekilirken kullanılan uyuşturucu siprey var 15 daakkada bir sıkıyorum nerede ise. siprey bile azımı tamamen uyuşturuyor ama ağrıyı azaltmıyor.şu anda çaresizim oldukca agrı var .2 gundur gram uyku yok diş apse nedeni ile cekilmiyeceğini bildiğim için antibiyotik e devam ediyorum kesin çözüm ü yada 1 er saat kesebilecek bir formul varsa onada razıyım arkadaslar . umarım çözüm bülabilirim. bu ağrıyı yasayan arkadaşlarada geçmiş olsun diyorum işallah ağrılarından kurtulmuşsunuzdur
   
 3. Cevap: Diş Ağrısını Ne Keser

  ham cennet elması (Trabzon hurması) olarakta bilinen meyve küçük bir parça konulursa fayda veriyor NOT; sakın çiğnemeyin
   
 4. arkadaşlar dişim çürük .fakat korkudan aldıramadım panikatağım. Şimdi dişim apse yapmış artık ilaç kullanmaktan nefret ettim bunun üzerine midemde rahatsızlıklar oluştu ve çürükler kanser yapabilirmiş.ağzım şişti konuşamıyorum diş etim şişti çürük dişimin yarısı yok diş minesi de kırık artık dentin bölümünde ne yapsam ne etsem şaşırdım ama bunu denesem bir şey olur mu diye düşünüyorum acaba
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Mar 2016