Dinleniyor Olabilirmiyiz...

'Teknoloji Haberleri' forumunda NEHİR tarafından 12 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası son dönemde artan telefon dinleme skandalları üzerine bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Türkiye'de binlerce kişinin telefonunun gereksiz yere dinlendiğini ifade edildi.

  Her yıl dinlenen telefon sayısı artıyor
  TMMOB'a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO) yaptığı yazılı açıklamada "Türkiye'de 2006 yılında 2 bin 699 2007 yılında 4 bin 947 ve 2008 yılında 5 bin 212 kişinin telefonu gereksiz yere dinlendiği ve bu dinleme kayıtlarının imha edildiği açıklandı" denildi.
  "İletişim Özgürlüğüne Müdahale" başlıklı bir rapor hazırlayan EMO teröre karşı önlem ve güvenlik gerekçesiyle iletişim özgürlüğü başta olmak üzere çeşitli haklar ve özgürlüklerin sınırlandırıldığı bir dönemden geçildiğini vurguladı.
  Raporda iletişim teknolojisindeki gelişmelerin sağladığı fayda kadar olumsuz sonuçlarının da olduğuna işaret edildi:
  "Modern dünyanın insanları tüketim alışkanlıklarından hobilerine kadar uzanan geniş bir izleme ağı içerisinde bulunuyor. Bankacılık gibi günlük faaliyetleri aracılığı ile kişisel bilgileri ticari amaçlı kullanılabiliyor. Öte yandan suç örgütleri de gelişen teknolojileri takip ederek kazançlarını arttırıyor geleneksel suç tipleri dışında yeni suç tipleri geliştiriyor." Rapora göre dinleme ve izleme olayları 3'e ayrılabilir:
  1. Trafik takibi: İzleme kapsamında değerlendirilen bu uygulama temel olarak sabit telefonla yapılan görüşmelerde cep telefonlarıyla yapılan görüşmelerde internet üzerinden yapılan haberleşmelerde kimin kiminle ne zaman ve ne kadar süre iletişim kurduğunun saptanması olarak özetlenebilir.
  2. Konum belirleme: İzleme kapsamında kimin ne zaman nerede bulunduğunun tespiti için ayrıca başvurulan yöntemler bulunuyor. Küresel konum belirleme (GPS) aletleri baz istasyonları internete çıkış sağlayan numara (IP) uydu ve uçaklar konum belirleme amacıyla kullanılıyor.
  3. İçerik takibi: Yazılı sözlü ve elektronik ortamda gerçekleştirilen iletişim kapsamında içeriksel takip yapılmasına yönelik olarak değişik uygulamalar bulunuyor. İçerik takibinin fark edilmesi giderek zorlaşırken uygulaması da ters orantılı olarak giderek kolaylaşıyor ve ucuzluyor. Yasa dışı dinlemeler santralden panodan apartman girişinden anten ve uydu aracılığıyla havadan yapılabildiği gibi lazer dinleme casus yazılımlar monitör dinleme kablo dinleme vakumlama casus klavye gibi araç ve yöntemlerle de gerçekleştirilebiliyor.

  ajans5
  __________________
   
 2. Cevap: Dinleniyor Olabilirmiyiz...

  Bizlerin dinlendiğini sanmıyorum daha çok göz önündeki insanları dinlerler.
   
 3. Cevap: Dinleniyor Olabilirmiyiz...

  Bizi dinleyip te ne yapacaklar...