Dinimize göre yılbaşı kutlamak günah mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Habibe tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Dinimize göre yılbaşı kutlamak günah mı?

  Koca bir yılı geride bıraktık. 2014 yılı acısıyla tatlısıyla, hüznüyle neşesiyle, verdiğimiz kayıplarla geride kalıyor. Yeni yıla girmeye hazırlandığımız şu günlerde tartışılan en büyük konu yine yılbaşı kutlamanın dinimize göre günah olup olmadığı…

  Din adamları bu konuda yaptıkları açıklamalar ile soruları bir nebze olsa da gidermeye çalışıyorlar. Yaptığımız araştırmalar neticesinde aşırıya kaçmadan, harama bulaşmadan, günah olduğunu bildiğimiz şeylerden uzak durarak, doğum günlerini, mezuniyetleri, yeni alınan bir evi ya da arabayı, yeni bir yıla girmeyi kutlamanın günah olmadığı sonucuna ulaştık.

  Bu konuda Prof. Dr. Ali Bardakoğlu İslam dininin eğlenmeyi yasaklamadığını belirtmiş ve ”Meşru ölçüler içinde, harama bulaşmadan, günaha bulaşmadan insanların doğumları, başarıları, mezuniyetleri, ev sahibi olmaları ve yeni bir yıla girmeleri kutlanabilir” diyerek konuya açıklık getirmiştir.

  Ancak Hristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yemenin mekruh olduğu söylenmektedir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz. Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem vermemelidir.

  Yani uzun lafın kısası yılbaşı gecesinde her gün yapılanlar dışında aşırıya kaçmadan vakit geçirmenin dinimiz açısından bir mahzuru olmadığı söylenmektedir. Tabi bunun dozunu ayarlamak, haram olan her şeyden uzak durmak önemlidir.