dinimizde yer alan başlıca ibadetler

'Ders notları' forumunda Masal tarafından 12 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dinimizde yer alan başlıca ibadetler nelerdir?

  İslamın beş şartı vardır. Bu şartlar İslamın temel ibadetlerini oluştururlar.

  1. Kelimeişahadet getirmek:

  Allahın birliğini ve Hz. Muhammedin Onun kulu ve elçisi olduğunu bildiren şahadet cümlesini gönülden inanarak dil ile söylemektir. Kelimeişahadet şöyledir.

  Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu verasuluh.

  Anlamı: Ben şahitlik ederim ki Allahtan başka ilah yoktur; yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed, Allahın kulu ve elçisidir.
  Bir kimsenin yaptığı ibadetlerin kabul olması için bu birinci şartın yerine getirilmiş olması gerekir.

  2. Namaz kılmak:
  Namaz kılmak, akıllı ve sorumluluk çağına gelmiş olan her Müslümana farzdır. Namaz, Yüce Allah'a gösterilecek saygının en güzel ifadesidir. Namaz kılmakla Allah'ın bize verdiği sayısız nimetlere karşı teşekkür etmiş oluruz. Yüce Allah, Kuranıkerimde, namazın bizi her türlü kötülükten alıkoyacağını bildiriyor.

  3. Oruç tutmak:
  Oruç, tan yerinin ağarmasından Güneş'in batışına kadar yemeden, içmeden ve benzeri birtakım bedeni isteklerden uzak durmak demektir. Oruç, sadece Hz. Muhammed'in gönderildiği topluluklara değil, onlardan önce gönderilmiş olan peygamberler dönemindeki halklara da emredilmiştir.

  Peygamberimizin bildirdiğine göre Yüce Allah, ramazanda oruç tutanı mükafatlandıracak ve günahlarını bağışlayacaktır. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmaktadır:

  'Bir kişi, ramazanın faziletine inanarak ve mükafatını umarak oruç tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.''

  4. Hacca gitmek:
  Hac, dinen zengin olan Müslümanların yapmakla yükümlü oldukları bir ibadettir. Hac, usulüne uygun bir şekilde ihrama girmek, zamanında Arafat'ta vakfe yapmak (durmak) ve Kabe'yi tavaf etmektir.

  5. Zekat vermek:
  Zekat, sözlükte temizlenmek, artmak anlamına gelir. Zekat, İslam dininin belirlediği ölçüye göre zengin sayılan Müslümanların yerine getirmek zorunda oldukları bir ibadettir.

  Sevgili Peygamberimiz de zekatın önemini belirtmiş ve Müslümanlara zekat vermelerini öğütlemiştir.

  Zekat, yoksulları sevindirir. Geçim sıkıntısı çeken ailelerin yüzünü güldürür. Zekatı , veren de bu durumdan dolayı mutlu olur