Dinimizde Yas Tutmak

'Dini Bilgiler' forumunda By RiZeLi tarafından 17 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dinimizde Yas Tutmak
  Dinimizde Yas Tutmak Yasak mıdır
  Dinimizde Yas Tutmak Var mıdır  İslamiyet kötüleme ve yas tutma dini değildir. Yas tutmanın caiz olduğunu gösteren hiçbir âyet ve hadis yoktur. Aksine yasaklandığı bildirildi. 10 Muharremde kendilerine eziyet etmek haramdır. Yas tutmanın müslümanlıkla hiç ilgisi yoktur. Dinimizde, yas tutmak günah olduğundan, vefat eden veya şehid olan mübarek zatların hiç birisi için matem tutmak caiz olmaz.

  Ancak, ölü için sessiz ağlamak caizdir. Zira (Müminin ölümüne gökler ağlar) buyuruldu. (Şerh-us-sudûr)

  Ölü için yüksek sesle ağlamak, matem tutmak, siyah elbise giymek, siyah perdeler ve rozetler, işaretler asmak, matem işaretleri, resmini taşımak caiz değildir. (S. Ebediyye)

  Cenazeye ve cenaze çıkan yere siyah örtmek ve siyah giyinmek caiz değildir. (Hazânet-ür-rivâyât)

  Ebu Selemenin kızı Hazret-i Zeynep anlatır:
  Resulullahın zevcesi Ümmi Habibe validemizin babası ölünce başsağlığı dilemek için yanına gittiğim zaman dedi ki: “Resulullahın, (Allaha ve ahiret gününe inanan bir kadının, ölen yakını için üç günden fazla yas tutması helal değildir) dediğini duydum. Cahş kızı Zeynebin kardeşi şehid olunca, o da aynı şeyleri söyledi. (Buhari)

  Dinimiz, nimetlere şükretmeyi, musibetlere de sabır ve susmayı emrediyor. Çocuk olunca, akika kesmeyi bildiriyor. Ölünce, hayvan kesmeyi veya başka bir şey yapmayı emretmiyor. Bağırıp çağırmayı, yas tutmayı yasak ediyor. (Es-Siret-üş-Şamiyye)

  Dinimize göre, hem sevinç, hem de üzüntü bulunan bir günün yıl dönümlerinde, üzülmeyip, sevinmek,
  o gündeki sevinçli şeyleri hatırlayıp, üzüntülü şeyleri düşünmemek gerekir. Çünkü İslâmiyette yas tutmak yoktur. Bütün hadis kitapları, Peygamber efendimizin ölü için yüksek sesle ağlamanın ölüye sıkıntı vereceğini bildirmektedir. Bu hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir:

  (Ölüyü överek ağlamak cahiliyet âdetidir.) [Buhari]

  (Ölü, yakınlarının kendisine bağırarak ağlamasından sıkılır.) [Buhari]

  (Yas tutan, ölmeden tevbe etmezse, kıyamette şiddetli azap görür.) [Müslim]

  (Ölü için yas tutmak insanı küfre sürükler.) [Müslim]

  (Ölü için ağlayana da, onu dinleyene de lanet olsun.) [Ebu Davud]

  (Üzülünce, elbisesini yırtan ve bağırıp çağıran bizden değildir.) [Buhari]

  Matem yapmak, bağırıp çağırmak, ilk olarak Muhtar-ı Sekafi tarafından ortaya çıkarıldı. Bu bid'at, zamanla bir ibadetmiş gibi yayıldı. Halbuki Muhtar-ı Sekafi, bunu Kufe halkını aldatıp, onları Emevilerle harbe sürüklemek, böylece hükümeti ele geçirmek için bir hile olarak yapmıştı.

  Peygamberlerden Hazret-i Zekeriya ile Hazret-i Yahyayı keserek şehid etmişlerdi. İlk İslam şehidi Hazret-i Yaser ve hanımı Sümeyye hatun idi. Resulullah efendimizin sevgili amcası Hazret-i Hamza da feci şekilde şehid olmuştu. Peygamber efendimiz, şehid olan Peygamberlerin, Hazret-i Yaser ile hanımının ve Hazret-i Hamzanın şehid edildiği günün yıldönümlerinde matem tutmadı. Matem tutmayı yasakladı.
    2. Cevap: Dinimizde Yas Tutmak

  bunu bilmiyordm paylasim icn tskrler:)