Dine Davet Etmek

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 16 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dine Davet Etmek
  İslama Davet Etmek
  İslamda Tebliğ Nasıl olmalı

  Dini öğrenip, onunla amel ettiğin ve kalbinde Allah için ihlas oluştuğu vakit, sen kesin olarak insanları bu hayra davet edeceksindir. Bil ki, bu Allahın sana verdiği tevfiktendir. Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

  “Allaha davet eden, Salih amel işleyen ve ben Müslümanlardanım diyen insandan daha güzel sözlü kim vardır.

  Fussilet 35

  Dine davet, nebilerin ve rasullerin en önemli işidir. Dine davet, amellerin en şereflileri ve güzellerindendir. Allah dinini tebliğ edecek kimseleri, mahlukatı arasından seçtiğini görmez misin!.

  1) İnsanları davet: Önce sana en yakın olana, sonra daha uzak olana, sonra daha uzak olana davet etmek şeklinde olur. İnsanları ilk davet edeceğin, La İlahe İllallah Muhammeden Rasulullah şahadet kelimesine, onu anlamaya, şartları, onu bozan şeyleri öğrenmeye olmalıdır. Davet ederken Kelime-i Şahadeti anlamada güvenilir kitaplara itimat etmen gerekmektedir.

  2) Allah hakkında iman kaidelerini ve Ona nasıl ibadet edeceğini bilmen için, tevhit meselelerinin tamamını iyi anlaman gerekmektedir.

  3) İslam dininin beş rüknüyle imanın altı rüknünü ve ihsanın anlamını öğrenmek.

  4) İttiba etmemiz vacip olan Nebimiz Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)i, sireti ve şemaili nasıldı; ibadetleri nasıl eda ediyordu ve vasiyeti nelerdi bunları tanıtarak bildirmek.

  5) Kuran, sünnet ve selef-i salihin Kuran ve sünneti anlayışı, ibadetin nasıl yapılacağı hususunda yegâne yol ve din için esasi kaidedir.

  6) İnsanları hikmet ve güzel nasihatle davet etmek. Herkese karakterine göre davranmak. Hakkı güzel bir üslupla yumuşak huylu ise yumuşak, vasatsa vasat, sert mizaçlı ise biraz sertlikle davet anlatmak. Bidat ehlinden alay edenler, müşrikler ve sapıklardan da yüz çevirmek.

  7) İyiliği emrederek ve kötülüğü yasaklamak suretiyle davet etmek. Bu da güç yetirme ve maslahat gözetmekle olur.

  8) Allah için, Kitabı, Rasulü, Müslümanların imamları ve geneli için nasihat etmek.

  9) Müslümanların işlerine özen göstermek, onlara yardım etmek, haklarını ödemek ve eziyet etmemek.

  10) İlim talep etmeye özen göstermek, çünkü cennete gitmenin tek yolu budur.