Dinazorların Yok Oluşu

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 22 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Dinazorların Yok Olma Nedeni,
  Dinazorlar Neden Yok Oldu

  Dinazorların Yok Oluşu; Dinozorlann yok oluşunu açıklamak üzere birçok varsayım geliştirilmiştir. Nedeni ne olursa olsun, 160 milyon yıl boyunca yeryüzünün kara yaşamına egemen olan bu hayvanlar yerlerini, memelilere bırakarak tümüyle yok olmuştur.

  Tebeşir Dönemi'nin sonunda bütün dinozorlar yeryüzünden silindi. Onlarla birlikte, o zamanlar yaşayan çok ilginç görünümlü yüzücü ve uçucu sürüngenler, ayrıca pek çok başka hayvan da anlaşılmayan nedenlerle yok oldu.

  Bu hayvanların soylarının, iklim koşullarındaki ve yüzey biçimlerindeki bazı değişikliklere bağlı olarak yavaş yavaş tükendiği sanılmaktadır. Bu değişikliklere ne gibi olayların yol açtığı ise bilim adamlarınca hâlâ tartışma konusudur. Bir varsayıma göre, her şey dev bir göktaşının Dünya'ya çarpmasıyla başladı. Bu çarpmadan doğan toz ve duman bulutlan güneş ışığının Dünya'ya ulaşmasını bir süre için engelleyebilir. Böylece fotosentez yapamayacakları için bitkiler ölür; bitki olmayınca otçul hayvanlar ve sonuçta otçulları yiyen etçil hayvanlar aç kalacağından pek çok hayvanın soyu tükenebilir.

  alıntı