Dinazorların Hayatı

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 6 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dinazorların Hayatları,
  Dinazorlar nasıl yaşar,
  Dinazorların Hayatı hakkında bilgi


  Dinazorların Hayatı
  Dinozorlar kara hayatına egemen olmuş hayvanlardır.Dinozorların 160 milyon yıl kadar yaşamasının nedenlerini şöyle açıklayabiliriz:

  •Çevreye uyum sağladılar.
  •Puflu ve su geçirmez derileri sayesinde korundular ve kuru kaldılar.
  •Sert kabuklu yumurtaları sayesinde pek çok yavru yaşadı.
  •O dönemde yaşayan diğer hayvanlara oranla daha kolay yürüdüklerinden kolayca yiyecek bulup, düşmanlarından kaçtılar.
  •Bazı dinozorlar ot, bazıları da et yediklerinden yiyecek sıkıntısı çekmediler

  Yeryüzünde çok sayıda dinozor türü bulunmaktaydı (1000 civarında). Bunlardan kimi bitkilerle beslenirken (sauropod), kimi et yiyordu (theropod). En kalabalık otçul dinozor türleri, apatosaurus ve brachiosaur idi. Bunlar gelmiş geçmiş en büyük hayvanlardandı. Örneğin apatosaurus 30 ton ağırlık ve 21 metre uzunluğa ulaşabiliyordu.Ama T-Rex örneğinin en küçüğünün 19,4 metre olduğunu gördüler.Üstelik carnotaurus boynuzlu,çok görülmeyen türlerdendi.Ayrıca ceratosaurus türünün küçük ayakları vardı ama çok ölümcüldü. Diğer otçul dinozorlar, kendilerini etçil dinozorlardan korumaya yarayacak özel silahlara sahipti. Örneğin triceratops, başında üç boynuz taşırken, ankylosaurus çıkıntılı kemiklerle korunuyor, styracosaurus’un kuyruğunda ise sivri dikenler bulunuyordu.


  Tabiki bazı kısa bacaklı dinozorlar vardı.Bunlardan deinonychus gibi ve kuzeni oviraptor gibi dinozorlar örnek verilebilir.Bu dinozorlar süratli ve yırtıcı olabilir.


  Etçil dinozorlar, tıpkı insanlar gibi arka ayaklarının üzerinde yürüyorlardı. Ön ayakları çok küçüktüler.


  Spinosaurus, Tyrannosaurus, Carnotaurus gibi bazıları son derece büyükken, Compsognathus (yaklaşık 5,5 kg ve 60 cm) gibileri de son derece küçüktü.


  Dinozorların yumurtaları oldukça kalın kabukluydu. Bu kabuk içerisindeki yavruyu koruyor ve içindeki özel bağ sayesinde yavru güven içinde büyüyordu.


  Dinozorlarla aynı dönemde pterosaurus,archaeopteryx gibi uçabilen canlılar da vardı, ama bunlar dinozorlarla çok yakından ilgili değildi. Aynı zamanda ichthyosaurus ve pleisiosaurus gibi çok sayıda yüzebilen sürüngen de vardı. Ama bunlar da dinozorlarla yakın bir ilintiye sahip değillerdi.
   


Similar Threads: Dinazorların Hayatı
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Dinazorların Yok Oluşu 22 Ekim 2011
Eğitim Merkezi Dinazorların Nesli Neden Tükendi 20 Ekim 2011
Eğitim Merkezi bilişim dersinin hayatımızdaki etkileri nelerdir? 21 Ekim 2013
Eğitim Merkezi Türk Edebiyatının Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi 13 Mart 2013
Eğitim Merkezi 2. Sınıf Atatürkün Hayatı 15 Mart 2012