Dinazor Müzesi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda ZeuS tarafından 6 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Dinazor Müzesi nerede,
  Dinazor Müzesi hakkında bilgi,

  En Büyük Dinazor Müzesi
  [​IMG]

  Çin'de bulunan Şandong Tenyü doğa müzesi, dünyanın en büyük dinazor müzesi olarak Guiness rekorlarlar kitabındaki yerini aldı.

  28 bin metrekarelik alanta 116 dinazor türü ve binlerce fosil sergileniyor. Müzede, farklı türlere ait birçok dinazorun eksiksiz iskeletleri de yer alıyor.

  Müze, bazı nadir türlerdeki fosillere de ev sahipliği yaptığı için, müzenin 5 farklı alanda daha dünya rekoru bulunuyor.

  Londra merkezli Guinness, müzenin 28 bin metrekarelik bir sergi alanında 1106 dinozor türünün yanı sıra binlerce fosile ev sahipliği yaptığını açıkladı.

  Çin Bilimler Akademisi Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü de, müzede 368 psittacosaurid, 391 dromaeosaurid, 255 anchiornis, 22 jeholosaurus türlerinin yanı sıra 70 nadir türün bulunduğunu, bu dinozor türlerinin de birçoğunun eksiksiz iskeletlerden oluştuğunu belirtti.

  Müzede bu türlerin yanı sıra on binlerce fosilin bulunduğunu kaydeden uzmanlar, müzenin bu rekordan önce bazı nadir türlerde fosillere ev sahipliği yaptığı için 5 farklı alanda daha dünya rekoruna sahip olduğunu ifade etti.