Dilekçe Ne Demek - Dilekçe Nasıl Yazılır

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 29 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dilekçe Nedir, Dilekçe Nasıl Yazılır, Dilekçe Ne demek, Dilekçe Örnekleri, Dilekçe Yazma Teknikleri, Dilekçe Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Dilekçe, bir isteği bildirmek, bir şikayeti duyurmak veya herhangi bir konuda bilgi vermek amacıyla resmi veya özel kurumlara-kuruluşLara yazılan resmi yazıdır. Hayatı boyunca herkes,çeşitli işlerinin ve dileklerinin görülebilmesi için, çeşitli devlet dairelerine dilekçe verir.

  Bir okula girmek için okul müdürlüğüne, bir daireye memur olmak için O dairenin ilgili müdürlüğüne, bir hakkının aranması için mahkemelere ve başka çeşitli yerlere, dilekçeler verilir.

  Dilekçe, herkesin zaman zaman yazmak zorunda kalabileceği bir mektup türüdür.

  Dilekçe yazarken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

  1. Dilekçe çizgisiz beyaz kağıda (A4) yazılır. teksir kağıdı, çizgili kağıt veya yarım kâğıt kullanılmaz. dilekçe metni genellikle kısa olur. ancak bazı özel durumlarda kâğıdın ön yüzü yeterli olmazsa kağıdın arka yüzüne yazılmaz ikinci bir kağıt kullanılır.

  2. Dilekçe bilgisayarla, daktiloyla veya (mavi yada siyah mürekkepli) dolma kalemle yazılır. tükenmez kalemle veya kurşun kalemle dilekçe yazılmaz.

  3. Dilekçe metni fazla uzun olmayacağı için yazı, sayfaya bakışım kuralı dikkate alınarak güzel bir kompozisyonla yerleştirilmelidir. (yukarıda kağıdın dörtte biri kadar, sol tarafta en az 3 cm ve sağ tarafta 1 cm boşluk bırakılmalıdır.)

  4. Dilekçeye sorunla ilgilenecek kuruma (veya makama) hitapla başlanır. hitaplar kurumun idari yapısına uygun olmalı ve eksiksiz yazılmalıdır: ankara valiliğine, meram kaymakamlığına, kayseri büyük şehir belediyesi başkanlığına, selçuk üniversitesi rektörlüğüne, fen-edebiyat fakültesi dekanlığına, gibi.

  5. Dilekçe, hangi kuruma veriliyorsa bu makamın adı başa yazılır. Kurum adının sağ altına kurumun bulunduğu şehir adı yazılır.

  6. Hitaptan sonra paragraftan itibaren dilekçenin metnine geçilir. kısa bir tanıtımdan sonra dilek (istek, sorun veya durum) yazılır. dilekçede ciddî, resmî ve saygılı bir üslûp kullanılır. yapılması istenen, talep edilen her neyse, en kısa şekilde fakat tam olarak açıkça ifade edilir. gereksiz ayrıntıLara ve kişiselliğe yer verilmez.

  7. Bir konuda üst makamın bilgilendirilmesi amaçlanmışsa “.durumu bilgilerinize saygılarımla arz ederim, üst makamın bir sorunu çözmesi, bir işlemi başlatması isteniyorsa “gereğini saygılarımla arz ederim,
  yapılacak bir işlem için izin isteniyorsa “izninizi saygılarımla arz ederim gibi saygı ifadeleriyle son bulmalıdır.

  8. Doğru, düzgün, özenli ve temiz bir Türkçeyle yazılmalıdır.

  9. Yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir.

  10. Mutlaka imzalanmalıdır. Bir dilekçede sadece bir kişinin imzası bulunur ve imzasız dilekçeler geçersiz sayılır.

  11. Dilekçe sahibi adını ve açık adresini belirtmelidir. Sol alt köşeye adres yazılıdır.

  12. Dilekçeye eklenecek ek belgeler yazının sonunda “ekler başlığı altında maddeler halinde sıralanmalıdır. Evrakın kaybolmaması için (varsa) ekler mutlaka belirtilir.

  13. Konunun belirlendiği metin bölümünde. Bu bir şikâyet dilekçesiyse, şikâyet sağlam kanıtlara dayandırılır. Eğer iş isteme dilekçesiyse, öğrenim durumu, yaş, kısa bir öz geçmiş, kurumca aranan seçkin nitelikler açık seçik belirtilir.

  Dilekçe Örneği

  ÖĞRENCİ BELGESİ ALMAK İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

  Tarih

  İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA

  Fakültenizin . Bölümü numaralı öğrencisiyim verilmek üzere öğrenci belgesinin hazırlanıp tarafıma verilmesini saygılarımla arz ederim.

  Adres: Adı Soyadı ve İmzası
  Tel:


  Ekleri Olan Dilekçe Örneği

  ÖĞRENCİ KİMLİĞİNİ KAYBEDENLERİN MÜRACATTA VERMELERİ GEREKEN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

  Tarih

  İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA


  Fakülteniz Bölümü . numaralı öğrencisiyim. Üniversitemiz Kartlı Geçiş ve E-Cüzdan uygulaması dahilinde almış olduğum öğrenci kimliğimi kaybettim. Gerekli belgeler ekte sunulmuş olup, tarafıma yeni bir öğrenci kimliği düzenlenmesini arz ederim.

  ADRES ADI SOYADI VE İMZASI

  EK:

  1- 1 ADET RESİM

  2- 1 ADET BANKA DEKONTU (KİMLİK ÜCRETİNİN YATIRILDIĞINI BELİRTEN)

  3- GAZETE İLANI
   
 2. Cevap: Dilekçe Ne Demek – Dilekçe Nasıl Yazılır

  Eline sağlık....Bence dilekçe vs...evraklar bürokrasi...Hiç gerek yok ama malesef ülkemizde dilekçesiz resmi iş görülmüyor...Her gittiğin kurumda istenen ilk belgeler...
  Valilik veya kaymakamlık makamına talebinizi bildiren dilekçe..
  Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi..
  5 adet fotoğraf.
  Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
  Muhtarlıktan alınan arkası bağlı olduğunuz karakoldan 1174 kimlik bildirme kanununa uygundur kaşeli ikametgah...( Şimdi istenmiyo pek bazı kurumlarda)
  Ahhh benim yurdumun güzel insanı uraşadursun evrakları hazırlarken....:))