Dil sevgisiyle ilgili kompozisyon

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 3 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dil sevgisi konulu kompozisyon

  Okulların açılmasıyla birlikte ödev arayan arkadaşlar için dil sevgisini konu alan kompozisyon örneği.

  il, bir uygarlık olayıdır. Bir uygarlığın kurduğu dil, başka bir uygarlığın düşündüklerini söyleyemez, yetmez onu söylemeye. Bir ulus uygarlığını değiştirdi mi, dilini de değiştirmek zorundadır.

  Dil Devrimiyle dilin yenileşeceğine inanıldığı gibi, dilin bir uygarlık olayı olduğuna da inanılır. Bu inancı onu karşıdevrimcilerin hedefi yapar. Dile “müdahale etmekle suçlananların başında gelir hep. Bazı insanlar hiçbir dilin kendi kendine gelişemeyeceğine inanmaktadır.Bir kişinin kullandığı dili edebiyatında, günlük hayatında, yazılarında, o dilin tüm inceliklerinde kullanmasına, o dili benimsemesine dil sevgisi diyenebilir.

  Eskiden Arapça olan dilimiz okuması ve yazılışı farklıydı bu nedenle insanlara zor geliyordu.Şimdi dilimiz insanlara daha kolay geliyor insanlar bu nedenle Türk dilini daha çok sevmiş ve kolay alışmıştır.

  Sonuç olarak türk dilini insanlar çok sevmiş Türk dili görülüyor ki bugüne kadar yazılmayan, yazılıp kullanılmayan fakat konuşurken dilin daha tatlı, canlı ve güzel olduğu anlaşıldı.Bu nedenlerden dolayı Türk dilini sevmekte ve benimsemektedir.
    2. Teşekkürler