Dikkat Oyunuz İptal Olabilir....!!!

'Haberler' forumunda ßyFeaR tarafından 11 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Oyunuz İptal Olmasın! DİKKAT!!!


  Mührü asla evet veya hayır bölümünün dışına taşırmayın. Pusulayı dışarı doğru katlayın. İşte önemli hatırlatmalar..
  Yarın yapılacak referandumda kullanılacak her oyun önemi var. Küçük bir hata oyunuzun geçersiz sayılmasına sebep olabilir.

  Mührü asla evet veya hayır bölümünün dışına taşırmayın. Pusulayı dışarı doğru katlayın. Mürekkep bulaşırsa oyunuz boşa gider...

  Türkiye, yarın tarihinin en önemli halk oylamalann-dan birini gerçekleştirecek.

  İşadamından memura, kadınlardan şehit ve gazi yakınlarına kadar toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren 26 madde için sandık başına gidilecek.

  Büyük acıların çekildiği 12 Eylül darbesine yargı yolunun açılmasına da karar verilecek. Referandumda kullanılacak her oy büyük önem taşıyor. Sandığı atılan oyun geçerli kabul edilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. 2007 seçimlerinde 1 milyona yakın oyun geçersiz sayılması bu hususlann önemini gösteriyor.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  OY VERME SAATLERİNE UYUN

  Vatandaşların öncelikle oy verme saatlerini öğrenmesi gerekiyor. Doğu illerinde oy verme işlemleri 07.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. 07.00-16.00 saatleri arasında oy verilecek iller şunlar: Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malarya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt,Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, İğdır ve Kilis.

  17.00'DA BİTEN İLLER

  Doğu illeri haricindeki şehirlerde oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Saat 17.00'de sandık başında bulunan vatandaşlar oy verme saati bitmesine rağmen oy kullanabilecek.

  OY VERECEĞiNiZ YERİ ÖĞRENİN

  Muhtarlıklarda dağıtılan seçmen kağıtlarında nerede ve hangi sandıkta oy kullanılacağı yazıyor. Seçmen kağıdınız ulaşmadıysa Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi internet sitesi 'ysk.gov.tr' adresine kimlik numaranızla girerek nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. 'Seçmen kartı'nın olup olmaması önemli değil. Bu kart sadece bilgilendirme amaçlı. Sandık başında sorulmayacak.

  PUSULAYI DIŞARI DOĞRU KATLAYIN

  Referandumda kullanılacak oy pusulasında iki bölüm bulunuyor. 'Evet' yazan bölüm beyaz, 'hayır' yazan bölüm kahverengi renkli. Oy kullanacak kişilerin sadece 'evet veya 'hayır üzerine mühür basmaları gerekiyor. İkisine birden mühür basmaları veya mührü iki tarafın ortasına basmaları halinde oyları geçersiz kabul edilecek.

  MÜREKKEP BULAŞIRSA GEÇERSİZ

  Oy kullandıktan sonra pusulanın katlanması hayati öneme sahip. Pusulanın içe doğru değil mühür dışarıya gelecek şekilde dışa doğrukatlanması gerekiyor. İçe doğru katlanması halinde mürekkep karşı tarafa bulaşacağı için oy geçersiz sayılacak. Zarfın içine katlanılarak konulan oylar sandığa atılacak. Ardından sandık kurulu başkanının önünde bulunan listeye imza atılması şart. imza atılmaması halinde oyunuz geçerli olacak ancak mükerrer oy kullanılması ihtimaline yol açabilir.

  PARMAK BOYASI YOK

  Vatandaşların bu kez parmakları boyanmayacak.Oy kullanma sırasında yaşlılar, engelliler, hamile ve bebekli kadınlara öncelik tanınacak. Oy kullanma sırasında vatandaşın cep telefonu ve kamera ile kullandığı oyun görüntüsünü alması da yasak.

  KİMLİĞİNİZİ ASLA UNUTMAYIN

  Sandık başına giderken yanınızda mutlaka geçerli bir kimlik belgesinin bulunması gerekiyor. YSK, oy kullanmak için TC kimlik numarası şartı koydu. TC kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, ehliyet, avukatlık kimlik belgesi, sarı basın kartı, veya resmi daireler tarafından verilen damgalı kimlik belgeleri ile de oy kullanabilecek. TC kimlik numarası bulunmayan vatandaşlar nüfus idarelerinden nüfus kayıt örneği almak zorunda.


  Alıntıdır