Dikkat eksikliği olan çocuğa öğretmen yaklaşımı nasıl olmalıdır

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 11 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dikkat eksikliği olan çocuğa öğretmeni nasıl yaklaşması gerekir


  Dikkat ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların tedavisinde öğretmenin bilinçli yaklaşması oldukça önemlidir.

  Öğretmen öncelikle sınıfındaki çocuğun sorununun dikkat eksikliği olduğundan emin olmalı, tanı ile ilgili aileyle görüşmeli.

  Hiperaktif ve dikkat bozukluğu olan çocuklarla ilgili tecrübe sahibi bir psikiyatr, psikolog veya okul doktoruna danışarak ortak çalışmak verimli olacaktır.

  Öğretmenler, sınıflarındaki dikkat eksikliği olan çocuğun başarılı, yetenekli oldukları alanları keşfedip buna göre yönlendirme yapmalı ve daha kolay öğrenebilmesi için nasıl yardımcı olabileceğini çocuğa basit bir dille sormalı.

  Bu çocuklar ön sıralarda oturtulursa hareketleri daha kolay kontrol edilebilir. Öğrenmenin eğlenceli tarafları ile daha sık meşgul edilirlerse, başarısızlıktan çok
  başarı duygusuyla tatmin olurlarsa daha kolay öğrenirler. Bir görev verilmesi, yemek ısmarlanması gibi somut ödüller daha etkilidir.

  Öğretmen çocuğun derste olmadığı bir gün öğrencilerine onun dikkatini zor topladığını ancak iyi niyetli ve yardımsever bir çocuk olduğunu söylemeli, onu aralarına almaları, ona yardım etmeleri için telkinde bulunmalı. Dikkati eksik olan çocukla ilgilenirken diğer çocukları rahatsız edecek kadar aşırıya kaçılmamalı.

  Eşyalarını unutmamaları, diğer çocukların eşyalarına saygılı olmaları öğretilmeli. Dikkatsizlikten kaynaklanan sakarlık gibi arkadaşlarınca gülünç karşılandıkları durumlarda öğretmen ilişkilerin bozulmaması için çocuğa destek olmalı, sorunu çözümlemeli.

  Bu çocukların sınıfta grup çalışmasında yer almaları öğrenmelerini destekler, bu sıkça yapılmalı. Sınavları değerlendirilirken rahatsızlıkları göz önünde bulundurulmalı. Dinleyerek daha iyi öğrendiklerinden sözlü sınav doğru bir yöntemdir. Yazılı sınav gerektiğinde ise çoktan seçmeli olması tercih edilmeli.
   


Similar Threads: Dikkat eksikliği
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri 11 Mayıs 2012
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda dikkat eksikliği tedavisi 11 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite 10 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu 10 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Dikkat Eksikliğine İyi Gelen Besinler Hangileridir? 24 Eylül 2013