Diğer Semavi Dinlerde Oruç

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 17 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Oruç ve diğer semavi dinler
  Diğer Semavi Dinlerde Oruç
  Semavi Dinlerde Oruç


  Orucun farz kılındığını bildiren Bakara sûresinin 183. ayetindeki; "Sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de oruç farz kılındı..." ifadesi; orucun sadece biz müslümanlara değil, önceki ümmetlere de farz kılındığını göstermektedir.

  Ancak onlara farz kılınan orucun-bazı rivayetler hariç-kaç gün olduğu, ne zaman ve nasıl tutulduğu hakkında bugün kesin bir bilgiye sahip değiliz. Çünkü, önceki ilâhî kitapların büyük ölçüde tahrif edildiği ve dinî hükümlerin ve dolayısıyle orucun da değişikliğe uğradığı bilinmektedir. Bu sebeple, oruç ibadetinin onlara farz kılınan aslı bozulmamış şekli hakkında sağlıklı bilgi vermemiz mümkün değildir.

  Ancak, Hristiyan ve Yahudilerin bugün değişik şekillerdeki oruç uygulamaları bilinmektedir.

  İslâm Dinindeki oruca gelince;

  Kur'an-ı Kerim Allah'tan gönderildiği gibi elimizde, Peygamberimizin hayatı en ince ayrıntılarına kadar ortadadır. Bu sebeple Kur'an, orucu nasıl emretmiş, Peygamberimiz nasıl tutmuş ise o tarihten itibaren müslümanlar bu ibadeti aynı şekilde yerine getirmektedir.

  İslâm'ın en büyük özelliklerinden birisi de, onun hiç bir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiş olmasıdır. Bundan sonra da öyle devam edecektir.

  Yüce Allah, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in ilâhî teminat altında olduğunu bildirmiş ve onu koruyacağını vadederek şöyle buyurmuştur:

  "Şüphesiz ki, Kur'an'ı biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız."
   


Similar Threads: Diğer Semavi
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet İnsanın Diğer Varlıklarla Benzer Olan Yönleri 2 Şubat 2012
Sorularla İslamiyet Ramazan ayının diğer aylardan farkı nedir kısaca 19 Aralık 2010
Sorularla İslamiyet Diğer Dinlerde Oruç 21 Temmuz 2010