Diego Rivera kimdir

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 8 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  diego rivera biography

  Bugün 125.doğum günü olan ve google logosunda gördüğümüz Diego Rivera kimdir?
  Diego Rivera 8 Aralık 1886 yılında doğdu. Diego Rivera 24 Kasım 1957 yılında yaşamını yitirdi. Diego Rivera duvar resimleri ile ünlü Meksikalı ressamdır. Aynı zamanda Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun kocası.

  Diego Rivera anne tarafından Katolik Kilisesi'nden dönme yahudi baba tarafındansa İspanyol kökenlidir.
  Mexico City'deki San Carlos Academy'sinde eğitim görmüştür. Latin Amerika'da ve ABD'de fresk sanatını yeniden canlandırdı. Duvar resmi yapmaya genç yaşta başlayan Rivera, Meksiko'da San Carlos Güzel Sanatlar Akademisi öğrencisiyken ir öğrenci eylemine katıldığı için okuldan atıldı. Öğrenimini sürdürmek için İspanya'ya giden Rivera, daha sonra Paris'e yerleşti. Orada Pablo Picasso ve Amedeo Modigliani gibi sanatçılarla dost oldu. 1920'de Rönesans dönemi fresklerini incelemek üzere İtalya'ya geziye çıktı.İtalya'da gördüklerinden çok etkilenen Rivera, ülkesinde uygulamak için taslaklarını çizdi.

  Diego Rivera 1921 yılında Reform yanlısı Alvero Obregon'un devlet başkanı seçilmesi üzerine Meksika'ya döndü. Yakın geçmişteki Meksika Devrimi'nin umutlarını ve eylemlerini dile getiren siyasi ve toplumsal içerikli bir dizi duvar resmi yaptı. ABD'de Detroit'te Detroit Sanat Enstitüsü ve New York kentindeki Rockefeller Merkezi için de duvar resimleri yapan Rivera'nın resimleri o günlerde siyasi içeriklerinden dolayı yoğun tartışmalarla karşılaştı. Fresklerin çarpıcı renkleri, cesur, yalın ve anıtsal üslubu ABD'de ve Latin Amerika'da fresk sanatının yeniden canlanmasına yol açtı.

  kaynak: vikipedi
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012
Yükleniyor...
Benzer Konular - Diego Rivera kimdir
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,021
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  809
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  954
 4. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,336
 5. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  754