Dgs başvuru koşulu

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 11 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Selam arkadaşlar ; Ben 2006 -2007 girişliyim ( M.Y.O ) Ve aralık 2010 'da diploma Alacam. DGS girme hakkım varmı yokmu ? Öğrenmek istiyorum. Öğretim süresini 4 yıl veya daha fazlada tamamlayanlar DGS başvuramaz diye bir yazı okudum. Yardımınıza ihtiyacım var.Eğer başvuru yapamicaksam hiç uğraşmıyım..şimdiden teşekkürLer..hayırlı geceler

  Cevap: Dgs başvuru koşulu

  DGS başb-vuru koşulları şunlardır:

  Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGSye başvurabilirler.

  Gerek merkezi yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezi sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGSye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezi olarak yapılır.

  Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (TCS) sonuçlarına göre ülkemizdeki meslek yüksekokullarına yerleştirilen adaylardan dikey geçiş yapmak isteyenler 2011-DGSye girerler, ancak bu adaylar 2011-DGS Kılavuzunda yer alan kontenjanlardan yararlanamazlar. Dikey geçiş yapmak istediklerini Yükseköğretim Kuruluna bildiren adayların yerleştirilme istekleri, yerleştirildikleri ön lisans programını 2 yılda tamamlamış olmaları, mezuniyet not ortalamalarının en az % 60 ve DGS puanlarının tercih ettikleri lisans programına, ilgili yılda DGS sonucuna göre en düşük puanla yerleşen adayın puanından en fazla 50 puan altında olması şartıyla, Yükseköğretim Kurulu tarafından değerlendirilir.

  Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler. Bu konudaki başvuruların ilgili yükseköğretim kurumuna yapılması gerekmektedir. Geçiş yapılabilecek programlara ilişkin ayrıntılı bilgiler Üniversitenin internet adresinden edinilmelidir.

  Açık öğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGSye başvuramazlar.
   


Similar Threads: başvuru koşulu
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım İşsizlik Sigortasına Nasıl Başvurulur 3 Şubat 2012
Sorun Cevaplayalım liseden kalan dersleri tamamlamak için ne zaman başvuru yapmalıyım? 7 Ocak 2012
Sorun Cevaplayalım 2012 ygs ye kimler girebilir başvuru koşulları 2 Ocak 2012
Sorun Cevaplayalım Askeri Liseler Başvuru Koşulları 5 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım Önlisans Öğrencileri Polislik Başvuru 4 Aralık 2012