devletin gözetim ve denetimi altında olan göç nedeni sonucu

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 9 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. göçün neden olduğu sonuçlardan hangisi devletin gözetim ve denetimi altındadır

  Cevap: devletin gözetim ve denetimi altında olan göç nedeni sonucu

  Zorunlu toplu ikamet değişiklikleri devletin gözetimi altındadır. Örneğin bir bölgede bir doğal afet olduğunda ve ikamet sıkıntısı yaşandığı zamanlarda, devlet vatandaşını denetimli olarak halkı göç ettirir.Bunun sonucunda insanlar memleketlerinden olurlar,Yeni yerleştikleri muhite ayak uydurmakta zorluk çekebilirler.

  Doğal yıkımlardan zarar gören insanlar bulundukları yerleri terk ederek koşulları daha iyi olan yerlere göç ederler. Örneğin ülkemizde 1998de Adanada meydana gelen depremde zarar gören birçok kişi başka kentlere göç etmişlerdir. Yine 1998de Bartında meydana gelen sel felaketi ise ilçeyi yaşanamaz hale getirmiş ve göçe neden olmuştur.

  Ekonomik gelişmenin yavaş olduğu bölgelerde iş olanaklarının az olması, göçlere neden olmaktadır. İşsizlik nedeniyle yapılan göçlere işgücü göçü denir. İşgücü göçleri mevsimlik, kısa süreli veya uzun süreli olabilir. Örneğin ülkemizde yaz mevsiminde pamuk işçilerinin Çukurovaya gelmesi mevsimlik işgücü göçüdür.

  Herhangi bir ülkenin sınırları içinde oluşan göçlerdir. Bu yer değiştirme hareketi sırasında ülke nüfusunda herhangi bir değişme söz konusu değildir. Genellikle iç göçlere bağlı olarak kent nüfusları artarken, kırsal nüfus azalmaktadır.