Devlet Tiyatroları 1 Ekim’de perdelerini açıyor

'Medya Bölümü' forumunda YAREN tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu  1. Devlet Tiyatroları, 2007-2008 tiyatro sezonunu 1 Ekim’de açacak.Devlet Tiyatrolarından yapılan yazılı açıklamada, yeni sezonda renkli ve zengin bir repertuvar hazırlandığı belirtilerek, oyuncuların 2007-2008 tiyatro sezonunda sergilenecek oyunlar için provalara başladığı bildirildi. Yeni sezonda, dünya tiyatrosundan önemli eserlerin yanı sıra, geleneksel Türk tiyatrosu örnekleri, klasikleşmiş yerli oyunlar, Türk edebiyatının önemli roman uyarlamaları ile dünya prömiyeri yapacak yerli oyunların sahnelerde yerini alacağı bildirildi.

    Açıklamada, 1 Ekimde perdelerini açacak Devlet Tiyatrolarının kuruluşundan bugüne, tiyatro sanatına gönül vermiş sayısız oyuncu, yönetmen, oyun yazarı ve tiyatro çalışanıyla sabırla binbir emekle var ettiği zengin bir birikimi olduğu belirtilerek, bu birikimin seyirciye aktarılmaya devam edileceği ifade edildi.

    Bu sezon, Devlet Tiyatrolarında, Küçük Tiyatronun açılışının 60. yıl dönümünün yanı sıra Bursa ve İzmir Devlet tiyatrolarının 50, Trabzon Devlet Tiyatrosunun 20, Konya, Sivas, Erzurum ve Van Devlet tiyatrolarının da 10. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı bildirildi.
    2007-2008 tiyatro sezonu ilk tur oyunlarından bazıları şöyle:
    Halid Ziya Uşaklıgil (Aşk-ı Memnu), Ahmet Kutsi Tecer (Köşebaşı), Orhan Kemal (Eskici Dükkanı), Necati Cumalı (Derya Gülü), Orhan Asena (Yıldız Yargılanması),Simavnalı Şeyh Bedrettin (Öç), Cahit Atay (Pusuda), Turgut Özakman (Bir Şehnaz Oyun), Güngör Dilmen (Midas’ın Kulakları, Deli Dumrul), Turan Oflazoğlu (Cem Sultan), Bilgesu Erenus (Misafir), Tuncer Cücenoğlu (Çığ), W. Shakespeare (Kısasa Kısas, Bahar Noktası), Moliere (Hastalık Hastası, Tartuffe), Gogol (Bir Delinin Hatıra Defteri), Neil Simon (Ben Artist Olmak İstiyorum), Georg Buchner (Danton’un Ölümü), Toby Wilsher (Kral Dairesi).