Ders motivasyonu nasıl sağlanır?

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 10 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Ders motivasyonu için neler yapılabilirsiniz, Ders çalışmak için motivasyon nasıl sağlanır?
  Çocuğun okuldaki başarıları her anne-babanın en büyük isteğidir. Bunun için çocuklara uygun bir çalışma ortamı hazırlamaları ve yapılarına uygun bir metot seçmeleri gerekir.Öncelikle günün belli saatlerini seçebilirsiniz... Aile çalışma saatlerini çocuğun zihninin dinlenmiş olduğu vakitlere getirmelidirler. Bu konuda en uygun zamanı çocukla birlikte belirleyebilirler.

  Dersi sıkıcı hale getirmeyin: Çocuk okuldan geldiğinde hadi hemen derse otur gibi ifadelerden uzak durun. Önce çocuğun dinlenmesine ve sevdiği bir işle kendini motive etmesine yardımcı olun. Mesela çocuk biraz oyun oynayabilir, arkadaşıyla konuşabilir, resim yapabilir. Çocuk kendini ne zaman hazır hissederse o zaman çalışmalıdır. Aksi takdirde başarılı olamayabilir.

  Çalışma ortamının düzenlenmesi: Çocuk derse başlamadan önce ortam sevecen hale getirilmelidir. Oda düzeni dikkate alınmalı ve oda havalandırılmalıdır. Odanın bir köşesi çocuğa uygun şekilde hazırlanmalı ve burada ders çalışması sağlanmalıdır. Masa düzenlenmeli çocuğun dikkatini dağıtacak araç gereçler ortadan kaldırılmalıdır.

  Çalışma süresinin düzenlenmesi: Çocukların dikkat süreleri kısa olduğundan ders çalışırken hemen sıkılırlar. Anne baba bu durumu dikkate almalı ve 20, 30 ya da 40 dakikada bir ara vermeli ve bu süre içinde çocuğun dikkatini toplayabileceği şeyler yapmalıdır.

  (milligazete)