Derinkuyu Yeraltı Şehri Nerede

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Elfida tarafından 14 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Derinkuyu Yeraltı Şehri hakkında bilgi

  Derinkuyu yeraltı şehri, Kapadokya bölgesinde bulunur. Bu bölgede bulunan 200 civarındaki yeraltı şehrinden yalnızca biridir; ancak en derin ve en büyüğüdür. 85 metreye varan 11 katlı tarihi bir şehir olan Derinkuyu 3000-50.000 arasında insanın barınabileceği büyüklüktedir.

  Derinkuyu yeraltı şehri 1965 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Yeraltı şehrinin ancak %10'luk bir kısmı turistler tarafından gezilebilmektedir. Arkeologlar ise tarihi araştırmalar yapmak maksadıyla daha geniş bir kısmına ulaşabilmektedir.

  Görenleri hayrete düşüren bir incelikle inşa edilmiş olan yeraltı şehrinde normal hayata dair herşeyin benzeri yapılmıştır. aile odaları, ortak alanlar, kiliseler, zeytinyağı depoları, temiz hava girişini sağlayan bacalar, temiz su barındıran kuyular, sıraları dahi olan bir okul ve yeterli güvenlik sağlanıp yeryüzüne çıkana kadar ölülerin saklanabileceği bir mezar odası.

  Şehrin dışarıya açılan 600 kapısı bulunmaktadır. Bu kapıların çoğu gözden uzakta bölgelerde gizlenmiş şekilde inşa edilmiştir. Saklanmak için inşa edilen bir şehre bu kadar çok giriş kapısının bulunması elbette garip gelebilir. Ancak her giriş kapısı şehir saldırı altında olduğu takdirde kapatılabilecek hareket eden kayalardan oluşmaktadır. Bu taş kapılar ise sadece içeriden açılabilmektedir.
   
Yükleniyor...