Dereotunun Bilinmeyen Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Dereotunun Bilinmeyen Faydaları

  [​IMG]
  Maydanoz grubunun en kıymetli bitkilerinden birisidir Dereotu. E vitamini deposu olan dereotunun bilinmeyen faydaları hakkında bir yazı hazırladık.

  Çoğu kimse tadını ve özellikle kokusunu sevmez bu nedenle de mutfağına sokmaz dereotunu. Ancak bu kimselerin bilmediği bir şey var ki o da dereotunun pek çok faydası olduğudur.

  Dereotunun E vitamini deposu olduğunu söylemiştik ancak bilmeniz gereken bir diğer noktayı söylemeden geçmeyelim. Dereotu C vitamini açısından da oldukça zengindir.

  Bir hafta boyunca sabah, öğlen ve akşam öğünlerine başlamadan önce yiyeceğiniz dereotu sizi bekleyen tiroid hastalığından koruyacaktır. Tiroid hastalarının vazgeçilmezi olan dereotunu yılda bir kaç hafta boyunca yemeklerden önce tüketirseniz emin olun tiroid şikayetine karşı önlem almış sayılırsınız.

  Bir diğer önemli nokta şudur. Dereotu hem hipotiroid (tiroidin az yada yavaş çalışması durumu) hem de hipertiroid (tiroidin hızlı veya fazla çalışması durumu) durumunda etkili bir bitkidir. Uzun lafın kısası dereotu tiroid hastalarının can kurtaranıdır.

  Dereotunun bilinmeyen faydalarında bir diğer önemli konu ise anne sütü ile ilgilidir. Doğum sonrası sütü gelmeyen, az gelen ya da sütün bebeğe yetmediğini düşünen anneler yine dereotu sayesinde bu sorunlardan kurtulmaktadır. Dereotunun anne sütünü artırıcı bir özelliği de mevcuttur.

  Zayıflamak isteyen ve bu konuda dereotunu denemeyenler için küçük bir öneri dereotunu öğünlerden 15 dakika önce bir yemek kaşığı tüketmek iştahı kapatır ve fazla yemek yemenizi önler.