Depresyon Sebepleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 20 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Depresyon Sebepleri Nelerdir?
  Depresyon nedir Sebebleri Nelerdir?
  Depresyon Nedenleri

  Depresyon günümüzün en büyük sorunlarından biridir.Her yaş grubundan insanının depresyona girmesi ise bunun ne kadar büyük bir sorun olduğunu kanıtlıyor.Depresyon nedir derseniz kısaca hayattan zevk almamak diyebilirim.Şimdi depresyonun sebeplerini inceleyelim biraz.

  Sizi kötü etkileyebilecek olaylar depresyonun en büyük sebebidir.Bir yakınınıza kaybetmek,sevdiğiniz birinin ölümüde depresyonun başlıca sebepleri arasında gösterilir.Çalışma hayatınızdaki sorunlar sıkıntılarda depresyonun en büyük sebeplerindendir.Aile içindeki sorunlar , cinsel yaşam vb konularda bizi depresyona iter.Kadınlar için menapoz , erkekler içinse antrapoz dönemi ise depresyona en yatkın olunan dönemlerdir.Taşınmak,başka bir şehire göç etmek yada ülke dışında yaşamak da depresyonu artıran sebeplerdendir.

  Ülkemiz insanının bir çoğu neden depresyona girer merak edeniniz var mı bilmiyorum ama sanırım çoğunluk belli nedenlerden bu durumda.

  İnsan doğar ve büyümeye başlar bence insan hayatının ilerşeyişindeki en önemli unsurlardan biri bu evre. Çocuk yetiştirmeyi bilmeyen aileler (bu çok fazla kimseyi suçlamıyorum toplum olarak böyleyiz.) yanlış eğitim, ya da yanlış öğreti, yanlış yönde fazla ya da az disiplin, şımartma ya da sevgisiz bırakma, şiddet ve daha bir çok bir çocucuğun maruz kalmaması gereken davranış biçimleri ile; doğmuş insan bozuk psikolojili bir bebek olarak merhaba der hayatına..

  Bu şekilde başlanılmış hayat tabii burada bitmeyecektir. Bunun ilk okulu vardır yine aynı ya da benzer şekiller büyümekte olan çocuklarla, yanlış eğitim veren ilkokul öğretmeniyle, eğer birde maddi sıkıntı varsa söz konusu kişide parası azdır diye en son ona bakan kantinciyle, yine ucuz kalem alacaktır diye kendisiyle uğraşmak istemeyen kırtasiyeci gibi onlarca örnekle devam eder.