Depresyon Fiziksel Belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda Elfida tarafından 10 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Depresyonun fiziksel belirtileri nelerdir
  Depresyonun fiziksel belirtileri hakkında bilgi

  Başağrısı: Depresyonda olan insanlarda çok sık görülür.Halihazırda migren ağrılarınız varsa, depresyona girdiğinizde çok daha şidddetlenir.

  Sırt Ağrısı: Sırtınız ağrıyorsa, depresyondayken daha kötü bir hal ağır.

  Kas ve eklem ağrıları: Depresyon her tür kronik ağrıyı daha da şidddetlendirebilir.

  Göğüs ağrısı: Göğüs ağrısı şikayeti varsa hemen bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.Bu ağrılar ciddi bir kalp hastalığının habercisi olabilir.Fakat göğsünüzdeki bu ağrıyı tetikleyen depresyon da olabilir.

  Sindirim problemleri: Mide bulantısı hissedebilirsiniz.İshal ya da kronik kabız olabilirsiniz.

  Yorgunluk ve bitkinlik: Ne kadar çok uyursanız uyuyun, hala kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.Sabah yataktan kalkmak çok zor, hatta imkansız gelebilir.

  Uyku problemleri: Depresyonda olan insanlar artık eskisi gibi iyi uyuyamamaktadır.Çok erken kalkarlar ya da yattıklarında uyuyamazlar.Bazıları da anormal derecede fazla uyurlar.

  İştah ve kiloda değişim: Depresyona giren insanlardan bazıları iştahını kaybeder ve kilo verir.Bazıları da karbonhidrat gibi bazı gıda maddelerini aşırı tüketir ve kilo alır.

  Baş dönmesi: Bu belirtiler diğer birçok hastalık için de geçerli olduğu için,belirtilerin varlığının depresyona girenlere pek faydası olmaz, çünkü bu fiziksel belirtilerin depresyondan kaynaklanabileceğini bilmezler.Bu belirtiler bir çok doktorun da gözünden kaçabilmektedir.

  Bu fiziksel belirtiler tamamiyle “psikolojik” değildir.Depresyon vücüdunuzda gerçek değişimlere sebep olabilmektedir.Örneğin, sindiriminizi yavaşlatabilir, bu da mide problemleriyle sonuçlanır.