Depresyon Doğal Tedavisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 6 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Depresyon Doğal Tedavisi Varmıdır?
  Depresyonun Bitkilerle Tedavi Edilmesi
  Depresyon Doğal Tedavisi Nedir?


  Sağlık Depresyon Tedavisi

  Sağlık Depresyon Tedavisi Seçenekleri. Sarı Kantaron: Hafif ve orta derece depresyonlar için etkili olan sarı kantaron bitkisel antidepresan ilaçtır. Depresyona iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yere sahip olan sarı kantaron Avrupa ve Amerikada hafif ve orta derece depresyonlara karşı sıkça kullanılmaktadır.

  Bu bitkiyle ilgili yapılan deneylerde hastaların uyku sorunlarının, karamsar ruh halinin, korkuların ve yorgunluk, bitkinlik gibi belirtilerinin düzeldiği tespit edilmiştir.

  Tıbbi adı hypericum perforatum olan sarı kantaron otunun içeriğindeki hypericin adlı etken madde depresyona karşı etkilidir. Serotonin miktarını artırıcı etkisi vardır.

  Sarı kantaron uyku düzensizlikleri ve uyku haline geçememe durumlarında da kullanılabilecek bir bitkidir.

  Korku, kaygı, umutsuzluk ve çaresizlik gibi belirtilerin düzelmesine yardım eder.

  Salzburg Üniversitesince yapılan bir araştırma sonucuna göre sarı kantaron plasebo’dan %250 oranında daha etkilidir.

  Sarı kantaronla ilgili Almanya’da yapılan bir araştırmada bu bitkiyi 4 hafta kullanan hastaların %80 inde iyileşme ya da hastalığın belirtilerinden kurtulma olduğu görülmüştür.

  Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu sarı kantaron bitkisinin depresyonda kullanılmasına onay vermiştir.

  Bu bitki depresyona bağlı uyku bozukluklarında ve depresyona bağlı anksiyete durumlarında da yararlıdır.

  Sarı kantaron bitkisi diğer sentetik ilaçlardan daha güvenli ve daha hafif yan etkilere sahiptir. Bağımlılık yapıcı özelliği yoktur. Kullanım süresi bakımından sınırlama yoktur.

  Etkisi 3-5 hafta sonra görülür. Sarı kantaron St. John’s wort adıyla eczanelerde satılmaktadır.

  Tedavi amaçlı olarak standardize preparatlar kullanılması gerekir. Sarıkantaron çay olarak da kullanılmakla beraber çayının etkisi yetersizdir.

  Sarı kantaron diğer sentetik ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

  Bitkisel ilaçlar hafif ve orta derecede depresyon ve de intihar eğilimi gibi ağır bulguların olmadığı durumlarda kullanılır.

  Triptofan: Vücudun kendi kendine üretemediği temel amino asitlerden biridir. Aminoasit Triptofanı serotonin ve melatonin gibi sinir ileticileri için önemlidir. Triptofan hem serotonin ve hem de melatonin üretiminde önemli bir rol oynar. Bu taşıyıcılar vücudda gerekli oranda bulunmadığı takdirde beyin fonksiyonlarını doğru olarak yerine getiremez.

  Ruhsal durum düzenlemesi ve uyku için temel gereksinim olan serotonin aynı zamanda sinir uyarılarını beyinden aktarır. Gerekli miktarda serotonin olmaksızın bir kişinin maruz kalacağı depresyon ve uykusuzluk şikâyetleri artar.

  Yapılan araştırmalar, aminoasit triptofan seviyesi az olan kişilerde depresyonun ortaya çıktığını göstermektedir. Triptofanla beyindeki serotonin ve melatonin seviyelerinin arttırılarak depresyonun azaltılması amaçlanır.

  Eczanelerde 5-HTP olarak Triptofanın ikincil ürünü satılmaktadır.

  Omega 3 Yağ Asidi: Omega-3 vücud tarafından bütün hücrelerin temel yapı taşı olarak kullanılan temel bir yağ asididir.

  Omega 3 sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil ettiğinden dolayı faydaları özellikle nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklarda hissedilir. Eğer vücud yeterli omega 3 ‘e sahip değilse, beyinden vücudun diğer yanlarına mesajları iletecek kolları başka bir yağ asidinden kuracaktır (omega 6 ile)

  Araştırmacılar omega 6 dan kurulan sinir hücrelerinin omega 3 ile yapılanlardan çok farklı olduğunu tespit ettiler. Bunun sonucu olarak, beyin “ sinyallerini karışık alabilir “, bu da depresyon, bipoler bozukluk ve birçok başka psikolojik sorunlara sebep olur.

  Yapılan birçok araştırmalara göre omega-3 yağ asitleri depresyon gelişimini önleyici özellikte ya da depresyon tedavisinde olumlu etkilere sahiptir.

  Sağlığın korunması için temel olan omega-3, 6 ve 9 arasındaki dengenin doğru olarak sağlanmasıdır.

  Omega-6 bakımından zengin beslenmenin depresyon riskini artırabileceği belirtilmektedir.

  Bazı klinik çalışmalarda depresyonlu hastaların dokularında omega-6 seviyesi yüksek çıkmıştır.

  Yine yapılan bir araştırma sonucuna göre Omega-3 yağ asitleri depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğini artırmaktadır. Depresyon ilaçlarının omega-3 ile beraber kullanılması tedaviyi olumlu yönde etkilemiştir.
   


Similar Threads: Depresyon Doğal
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Okul çağındaki çocuklarda görülen depresyon belirtileri 12 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Çocuğun depresyona girdiğini nasıl anlarız? 12 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Depresyon Tedavisinde Kullanılan Sarı Kantaron 31 Aralık 2011
Sağlıklı Yaşam Depresyon Uyku Yapar Mı 25 Ekim 2011
Sağlıklı Yaşam Depresyon Tedavisi Bitkisel 25 Ekim 2011