depresyon belirtileri testi

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. depresyon belirtileri,depresyon belirtileri tedavisi,depresyon belirtileri test,
  Depresyonda mısınız..

  Depresyon Belirtileri Testi

  Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz mevsimlerin değişmesi ile birlikte ortaya çıkan duygusal değişiklikler hakkında açıklama yaptı;İşte Depresyon sebepleri ve depresyondan kurtulmak için yapılabilecekler..

  Sonbahar gelince neden depresif oluyoruz?
  İlkbahar doğanın canlanmasını, kendimizi daha neşeli ve coşkulu hissetmemizi sağlar. Sonbahar ise güneşli güzel günlerin geride kaldığı ve kapalı, soğuk kış günlerinin gelmekte olduğunu hatırlatır. Havaların kötüleşmesi, günlerin kısalması, açık alanlardan tekrar güneşsiz kapalı alanlara girilecek olması bize keyifsizlik ve mutsuzluk verebilir.
  Sonbahar biraz da hüzün mevsimi olarak anılır. Sonbaharda azalan güneş ışınları mutluluk hormonu serotonin salgılamasının azalmasına, beyin kimyasının değişmesine ve depresyona sebep oluyor. Aynı mevsimsel depresyon kışın da görülür. Ancak yaz mevsiminin hemen sonrasında olduğu için sonbahar depresyonuna kış depresyonundan daha sık rastlanır.

  Nöroloji uzmanı Dr. Mehmet Yavuz depresyon belirtilerine dikkat edilmesi konusunda uyardı; “Hastalık başladığı zaman kişide enerji ve ilgi azalır veya kaybolur, suçluluk duyguları, konsantrasyon güçlüğü, iştah kaybı, mutsuzluk görülür. Duygusal olarak çökerler, her şeye üzülürler, hatta yaşama istekleri kaybolabilir. Ağlama sıklaşır, sıkıntı ve huzursuzluk vardır, hiç bir şeyden zevk alamaz olurlar, aktiviteleri azalır, işleri aksar, uykuları bozulur, cinsel istek azalır, kendilerini yorgun hissederler.

  Kendinizi test edin;

  En az iki hafta boyunca aşağıdaki yakınmalardan beşini yaşıyorsanız depresyonda olabilirsiniz;
  1. Kendini üzgün ve boş hissetme,
  2. İlginin azalması ve zevk alamama,
  3. Nedensiz kilo alma veya kaybetme,
  4. Uykusuzluk veya aşırı uyuma,
  5. Yersiz aşırı hareketlilik veya uyuşukluk,
  6. Sürekli, nedensiz yorgunluk, enerji kaybı,
  7. Değersizlik ve suçluluk duygusu,
  8. Düşünme, konsantre olma yetisinin azalması,
  9. Ölüm ve intihar düşünceleri.
  Sonbahar depresyonu en çok kimlerde görünüyor?
  Depresif duygu durumu, kaygı ve endişe genellikle kadınlarda daha sık görülür. Bu nedenle sonbahar depresyonunun da kadınlarda daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Diğer taraftan daha önce depresyon tanısı almış kişilerde de bu dönemlerde depresyonun tekrarlama ihtimali artar. Özellikle karamsar, endişeli, özgüveni düşük kişiler bu dönemlerde daha fazla risk taşırlar.
  Önlem almak mümkün mü?
  Dr. Mehmet Yavuz, mevsim değişikliği ile birlikte ortaya çıkan depresyona karşı önlem alınabileceğini belirtti; Bazı mevsimlerde kişinin performansı belirgin olarak düşüyor ve depresyon belirtileri ortaya çıkıyorsa mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurmalı ve normal yaşamlarını düzenli tutmaya çalışmalıdırlar.
  • Ayrıca;
  Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanın. Giderek kısalmaya başlayan günlerde mümkün olduğunca gün ışığına çıkın. Bulutlu günlerde bile sabah veya öğlen arasında 20-30 dakika dışarıda geçirmek çok faydalı olur.
  • Spor yapın. Günde 30 dakikalık aktif, tempolu bir yürüyüş yeterli olabilir.
  • Sağlıklı beslenin. İştahınız artsa da, karbonhidrat ve basit şekerlere fazla yüklenmemeye çalışın. Bol bol su için.
  • Çok uyumayın. Zorla da olsa kendinizi sabah yataktan erken kalkmaya teşvik edin.
  • Yeni hedefler belirleyin, yeni planlar her zaman bir itiş gücü sağlar.
  • İşyerindeki isteksizliğini azaltmak için de sık ve kısa keyifli molalar verilmesi, kişinin sosyal yaşamını keyif alabileceği aktivitelere göre yeniden planlaması, depresif belirtilerin azalmasına yardımcı olacaktır.
  Depresyonun tedavisi nasıldır?
  Son derece açık belirtileri nedeniyle depresyon çok kolay teşhis edilir. Depresyonun tedavisinde ilaç ve psikoterapi yöntemleri kullanılabilir.

  Ayrıca TMS (Transkranial Manyetik Stimulasyon), depresyon tedavisinde önemli bir tedavi unsuru olarak yerini almıştır. Manyetik Stimülasyon tedavisi ile beyine şok manyetik uyarılar göndererek, beyinin hastalanmadan önceki sağlam durumuna dönmesini amaçlıyoruz. TMS İlaçlara cevap vermeyen ya da tam düzelmeyen hastalar için de çare olmuştur. Literatürde ilaçlara dirençli birçok hastanın manyetik stimülasyonla düzeldiğine dair sayısız örnek var.

  TM, özellikle hamile ya da emzirme döneminde olan veya karaciğer, böbrek yetmezliği yaşayan, ilaç kullanması sakıncalı olan hastalarda de tercih ettiğimiz bir yöntem.

  Hastalığın şiddetine, kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna göre var olan ilaçlar, ve diğer tedavi seçenekleriyle doğru bir kombinasyon oluşturarak çok başarılı sonuçlar elde ediliyor.
   
Similar Threads: depresyon belirtileri
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Depresyon Belirtileri Nelerdir? 22 Temmuz 2013
Sağlık Rehberi depresyon nedir, belirtileri nelerdir 3 Ocak 2012
Sağlık Rehberi Depresyon Belirtileri ile ilgili yazı 10 Aralık 2011
Sağlık Rehberi Depresyon Ve Belirtileri 25 Ekim 2011
Sağlık Rehberi Depresyon Fiziksel Belirtileri 10 Ağustos 2011