Depremde Ne Yapmalıyız?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda DiScOvErEr tarafından 26 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Depremde Yapılacaklar ve Depremde Kendmizi Nasıl Korumalıyız:
  Türk Kızılay Derneği Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 'Deprem sırasında balkona, asansöre ve merdivenlere doğru yönelmek yerine sert bir cismin yanına gelip dizlerimizin üzerine çökmeli ve başımızı korumalıyız dedi.
  [​IMG]

  Prof. Dr. Işıkara, TED Kayseri Koleji'nin bahçesinde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Kayseri'nin üçüncü derece deprem bölgesi olduğunu bildirdi.
  Türkiye'nin deprem noktasında olduğunu belirten Işıkara, ''Bir ev alırken veya kiralarken 'Depreme dayanıklı mı' diye sormalısınız'' diye konuştu.
  Deprem sırasında doğru davranılması gerektiğini ifade eden Işıkara, ''Bu sırada balkona, asansöre ve merdivenlere doğru yönelmek yerine sert bir cismin yanına gelip dizlerimizin üzerine çökmeli ve başımızı korumalıyız. Bunu asla unutmayın. Çünkü deprem bölgesinde yaşıyoruz'' dedi.
  Bir gazetecinin ''7 şiddetinde meydana gelen bir depremin Türkiye'ye etkisi olacak mı?'' sorusuna Işıkara, ''Yıl içinde bu tip depremler olabilir. Tayland'da veya Endonezya'da meydana gelen depremler burayı etkilemez. Ülkemizin herhangi bir yerinde deprem olabilir. Ancak uyarılarımızla çok mesafe aldık'' yanıtını verdi.
  Prof. Dr. Işıkara, konuşması sırasında birdenbire ''Deprem var'' deyince tüm öğrenci ve öğretmenler başlarını kollarının arasına alarak dizlerinin üzerine çöktü.
  Işıkara, daha sonra, Besime Özderici İlköğretim Okulu öğrencileriyle bir araya geldi.
    2. Cevap: Depremde Ne Yapmalıyız?

  Teşekkürler amcacım..