Deprem Öncesinde Yapmanız Gerekenler

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 11 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Deprem Öncesinde Yapmanız Gerekenler nelerdir?  Aşağıdaki kısa yazımzıda deprem öncesinde yapılması gerekenler neler maddeler halinde öğrenebilirsiniz.Deprem öncesinde yapmanız gereken ve bilmeniz gereken dikkate alamanız gereken şeyler nelerdir tüm bu soruların cevalarını aşağıdaki yazımızda öğrenebilirsiniz.

  Deprem Öncesinde Yapmanız Gerekenler


  Önceden hazırlıklı olmak hayatınızı kurtarabilir. Bunun için, olası bir depremden önce Acil Durum Planınızı yapın ve bu planı aile fertlerinize ve yakınlarınıza öğretin. Planınızın tatbikatını ailenizle veya komşularınızla birlikte yapın. İşbölümü yapın. İhtiyaçlarınızın listesini çıkartıp, temin edin.
  Ağır beyaz eşyayı, mobilyayı, mutfak ve kitap raflarını düşmeyecek şekilde duvara vida yardımı ile sabitleyin.
  Olası bir depremde, çıkabilecek olası bir yangın için Yangın Söndürme Cihazı bulundurun ve bu cihazın kullanımını öğrenin ve ailenize ve yakınlarınıza öğretin.
  Herhangi bir yaralanma, bayılma, şok olaylarında neler yapılması gerektiği konusunda ilkyardım bilgilerini öğrenin ve yakınlarınızı bu konularda eğitin. İlkyardım Çantası hazırlayın.
  Deprem sigortası konusunda sigorta şirketleriyle görüşüp, ev ve ev eşyalarınızı depreme karşı sigorta yaptırın. Bu davranış, deprem sonrası maddi kaybınızı karşılayacaktır.
  Deprem olayı bittikten sonra, yanınıza almanız gereken önemli evrak, para veya eşyalarla birlikte dışarıya çıkmanın planını ve bunun tatbikatını yapın.
  Değişik mekanlarda depreme yakalanacağınızı varsayarak, o mekana göre deprem anında neler yapılması gerekiyorsa o bilgileri okuyup öğrenin, yakınlarınıza da anlatın.
  Ailenizle dışarıda bulundukları süre içerisinde iletişim kurabilmeyi düzene koyun. Olası bir depremde aile bireylerinin birbirlerine ulaşamadıkları durumlar için alternatif buluşma yerleri belirleyin.
  El altında kurutulmuş, bozulmayan yiyecek ve su bulundurun.
  Deprem sonrası radyo, el feneri gibi cihazlara ihtiyacınız olacaktır. Bunların pille çalışır olmasına dikkat edin ve yetecek miktarda pil alınız.
  Yanınızda acil telefon numaralarını, telefon kartı veya jeton bulundurun.
  Aile üyelerinize; doğalgaz, su vanasının ve elektrik şartelinin yerleri ve kapanış şekillerini öğretin. Deprem anında bu cihazları etkisiz hale getirmeyi öğretin. Tatbikatını aile bireylerinizle birlikte yapın.
  Depremde evinizin çökebileceğini hesaba katarak, evin en güvenilir bölümü tespit edin. Bunun için yatağınızın iki yanına tahta sandıklar yaptırmanız ve içlerini kitapla doldurmanız yararlı olabilir. Kitaplar büyük bir ağırlık altında ezilmeyecek, etrafına saracağınız kalın ip sandığın patlamasına engel olacaktır. Sandık yoksa yatağın kenarına veya yanına yan yatarak cenin pozisyonunu alma tatbikatını yapın.
  Kıymetli evraklarınızın (tapu, pasaport, nüfus cüzdanı) ve faturalarınızın (elektrik, su, telefon, doğalgaz) noterden onaylı birer fotokopilerini bir yakınınızda muhafaza ettiriniz.
   


Similar Threads: Deprem Öncesinde
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Deprem öncesinde sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler kısa 11 Şubat 2014
Ansiklopedik Bilgi Deprem zararlarını nasıl azaltabiliriz 24 Şubat 2015
Ansiklopedik Bilgi Deprem çantasında neler olmalıdır kısaca 1 Mart 2014
Ansiklopedik Bilgi Deprem Sonrası Yapmanız Gerekenler 11 Şubat 2014
Ansiklopedik Bilgi Deprem Sırasında Yapmanız Gerekenler 11 Şubat 2014