Deprem öncesinde sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler kısa

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 11 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Deprem öncesinde sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler kısa


  Aşağıdaki yazımızda deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler nelerdir kısaca konuyla ilgili bilmeniz gerekenleri yazımzıda öğrenebilirsiniz.Öncelikle Deprem sırasında yapılması gerekenler neler onları öğreniyoruz bir alttaki yazımızda deprem sonrasında yapılması gerekenler.

  Deprem Sırasında Yapmanız Gerekenler

  Sakin ve soğukkanlı olmaya çalışın. Panik yapmayın. Panik ile oluşabilecek izdihamın deprem kadar tehlikeli olabileceğini unutmayınız.

  Kesinlikle yüksek katlardan atlamaya çalışmayın. Balkon ve pencerelerden uzak durun.

  Her nerede olursanız olun, zeminin şiddetle hareket etmesi olasılığına hazır olun, kendinizi sağlam bir nesnenin korumasına alın. Bunu yapamıyorsanız, yere çökün, başınızı ve yüzünüzü koruyacak biçimde kapatın. Cenin pozisyonu alın. İlk sarsıntıyı izleyecek diğer sarsıntılara da hazır olun.10-15 saniyede kaçabilecekseniz;

  Eğer bulunduğunuz noktadan kendinizi 10-15 saniyede bina dışına çıkartacak, güvenli bir açık alana ulaştıracak bir pozisyonunuz varsa bu yolu saptayın. (Bu yöntem sadece giriş altı, giriş ve birinci katta olanlar için geçerlidir.)

  Bazı durumlarda ani bir çıkış olanağı yaratabilirsiniz (giriş katındaki camı bir nesneyle kırarak dışarı çıkmak gibi).

  Binayı terk ederken mutlaka başınızı yüksekten veya tavandan düşen nesnelerden korumalısınız. Bir kask yada baret, bulamazsanız bir sandalye, bir tahta parçası, büyük ve kalın bir kitap işinize yarayabilir.

  Eğer 10-15 saniyede binayı terk etme olanağı bulunmuyorsa, kesinlikle oradan oraya koşmayın ve ayakta durmayın.

  Merdivenlerden, merdiven boşluklarından uzak durun, asansör kullanmayın.

  Bir yaşam üçgeni alanı yaratın. Para kasaları, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi nesnelerin yanına yatın ve cenin pozisyonunu alın. Herhangi bir yıkılma anında bu nesneler belki ezilecek ama yok olmayacaktır.

  Mutfak ve banyolar en uygun korunma mekanlarıdır. Çünkü enkaz altında kalındığı takdirde bu bölümlerde hem yaşam üçgeni alanı yaratabileceğiniz unsurlar vardır, hem de patlayan borulardan sızan su içilebilir.

  Dışarıdaysanız ;

  Açık alanlara gitmeye çalışınız. Elektrik, telefon ve yüksek gerilim tel ve direklerinden, bacalar, çatı altı, anıt, kule, yüksek bina ve duvarlardan uzak durunuz.
  Deprem sırasında bir arabada bulunuyorsanız geçitlerden, köprülerden uzakta bir yerde arabanızı durdurunuz ve sarsıntı geçinceye kadar içinden çıkmayınız.
  Deprem sırasında okulda iseniz; sıraların aralarındaki boşluklara girerek cenin pozisyonunu alın. Eğer aralarda boşluklar yoksa sıraların önlerine veya yanlarına geçerek cenin pozisyonunu alınız.

  Deprem Sonrası Yapmanız Gerekenler


  Yaralanıp yaralanmadığınızı kontrol edin. İlk yardım yapın.

  Kalabalık bir yerde bulunuyorsanız paniği engellemeye çalışın ve düzenli bir şekilde çıkışı sağlayınız.

  Aileniz özellikle çocuklarınızla konuşarak akinleştirin, onlara moral veriniz.

  Güvenlik kontrolü yapın. Gaz kaçağını kontrol ediniz. Gaz kaçağı olup olmadığından emin olana kadar kibrit ateşlemeyin. Elektriği kullanmayın.

  Bina içinde karanlıkta kalsanız bile kibrit, çakmak, mum, gaz lambası, piknik tüpü kullanmayınız.

  Başlangıç halinde olan küçük yangınları söndürünüz.

  Arka arkaya gelebilecek sallantılara karşı hazırlıklı olun.
  Etrafta cam kırığı, kesici ve yaralayıcı maddeler olacağı için kalın elbise ve ayakkabı giyin.
  Elektrik, doğalgaz ve su hatlarında arıza meydana gelebilir. Sigortalarınızı gevşetmeden, su ve doğalgaz vanalarını kapatmadan, ocağınızı ve sobanızı söndürmeden evinizi terk etmeyiniz.
  Şiddetli bir sarsıntı sonrasında eğer bina zarar görmemişse, binaya girmek için en az bir saat bekleyiniz.

  Etrafa saçılmış olan kimyasal, yanıcı ve parlayıcı maddeleri temizleyin ve kaldırın.

  İlmi bir dayanağı olmayan dedikodulara inanmayınız. Bu konuda yetkili makamların açıklamalarına itimat ediniz.

  Zarar görmüş binalara girmek için yetkililerin talimatlarıyla birlikte hareket edin.

  Binanın kat sayısını, her katta kaç dairenin bulunduğunu, hanelerdeki vatandaşlarımızın sayılarını, cinsiyetlerini mümkünse adlarını, misafirleri olup olmadığını bir kağıda yazınız. Eğer biliyorsanız evin iç planını belirten basit bir krokiyi de çizdikten sonra kurtarma için gelen profesyonel ekibe teslim ediniz.

  Bina içindeki parlayıcı, patlayıcı, kolay yanıcı maddelerin yerleri biliyorsanız yerlerini işaretleyin, not alın ya da uyarıcı ibareler koyun. Bu bölümlere kesinlikle ateşle yaklaşmayın.

  Enkazdan aldığınız ilk sese yönelmeyiniz. Yerini işaretledikten sonra binanın bütün bölümlerini arayarak diğer canlıları da tespit ediniz. Eğer kurtarma eğitimi almış iseniz mevcut canlıların kurtarmadaki önceliklerini belirleyiniz.

  Depremden sonra ilk 12 saat, cankurtarma faaliyetleri açısından hayati ehemmiyet arz etmektedir.

  Aşırı telefon trafiğinin santralleri kilitleyip, telefonları kullanılamaz hale getirdiğinden, daha önemli haberleşmelerin yapılabilmesi için telefonunuzu kullanmayın.