Deprem Haftası ile İlgili Yazı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda HazaN tarafından 5 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Deprem Haftasıyla ilgili yazılar
  Deprem haftası yazıları
  Deprem nedir? Depremin şiddeti nedir?


  Deprem nedir?
  Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına " DEPREM " denir. Deprem , insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır. deprem in nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına "SİSMOLOJİ" denir.

  Depremin Şiddeti Nedir?

  deprem in yer yüzeyindeki etkileri deprem in şiddeti olarak tanımlanır. Şiddetin ölçüsü, insanların deprem sırasında uykudan uyanmaları, mobilyaların hareket etmesi, bacaların yıkılması ve toplam hasar gibi çeşitli kıstaslar göz önüne alınarak yapılır. Şiddeti tanımlamak için birçok ölçek geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Değiştirilmiş Mercalli Şiddet Ölçeğidir. (Modified Mercalli -MM- Intensity Scale). Bu ölçek, Romen rakamları ile belirlenen 12 düzeyden oluşur. Hiçbir matematiksel temeli olmayıp, bütünü ile gözlemsel bilgilere dayanır.

  Dünyada kaydedilen en büyük deprem:

  1900den bu yana kaydedilen en büyük deprem, 22 Mayıs 1960ta Şilide olmuştur. (magnitude 9.5 Mw)


  Türkiye'de kaydedilen en büyük deprem:

  Aletsel dönemde ülkemizde kaydedilen en büyük deprem 26 Aralık 1939da Erzincanda olmuştur. Geceyarısı olan depremde yaklaşık 33.000 kişi ölmüştür.
    2. Cevap: Deprem Haftası ile İlgili Yazı

  çok korkuomm depremden yhaaaaaaaaaaaaa
    3. Cevap: Deprem Haftası ile İlgili Yazı

  Ayy KAYSERİ deki en son büyük olan depremde okuldaydım
  :(
  Hatırlamak istemiyorum .(
    4. Cevap: Deprem Haftası ile İlgili Yazı

  depremden korkuyorum ya :(
    5. Cevap: Deprem Haftası ile İlgili Yazı

  bu site ödevime yardımcı oldu bu siteyi herkeze tavsiye ederim :)