Denizliye Yakın Tatil Yerleri

'Türkiyem' forumunda Merve tarafından 12 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Denizliye Yakın Tatil Yerleri
  Denizli Tatil Yerleri


  Pamukkale;
  Denizliye sadece 19 km uzaklıkta. Pamukkale yapan olay doğal su kaynaklarının bir tepe üzerinde oluşturmuş olduğu kireçlerdir.

  [​IMG]

  Hierapolis/Pamukkale;
  Denizli ilinin 18 km kuzeyinde yer alır. Hierapolis antik kentinin Arkeoloji literatüründe “Holy City yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır.

  [​IMG]


  Travertenler;
  Traverten çok yönlü, çesitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile olusan bir kayadir. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir.

  [​IMG]

  Yeşildere Şelalesi;
  Pamukkaleye giderken Korucuk köprüsünü geçip Irganlı sapağına girin. 31 kilometrelik asfalt yol sizi önce Güzelpınara ulaştıracak. 9 kilometre sonra Sakızcılar köyüne, Hocanın Yeri isimli amatör tabelaları takip ederekde Ağlayankayaya ve Yeşildere Şelalesine ulaşacaksınız.
  Yüksekliği 55 metre olan ve kışın yağısların etkisiyle genişliği altı metreye yayılan şelalenin zemini, sünger görünüşlü kayalar ve zümrüt yeşili yosunlarla kaplıdır.

  [​IMG]  alıntıdır.