Cevaplandı denizler nasıl korunur

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 3 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Denizler nasıl korunur kısa bilgi

  Türk Deniz Araştırmaları Vakfı , Ülkemizde deniz bilimleri konusunda araştırmalar yapmak deniz yaşamını korumak, deniz kültürü ve sevgisini halkımıza özellikle gelecek kuşaklara taşımak ve korumak amacıyla 1997 yılında kuruldu. Vakıf kuruluşundan buyana deniz sorunlarıyla ilgili 19 adedi İngilizce 26 adedi Türkçe olmak üzere 45 kitap yayınladı. Vakıf gerek Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Programı ve Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşların, gerekse özel sektörlerin desteklediği pek çok araştırma ve koruma projesi yürütmüş ve yürütmektedir. TÜDAV Karadeniz Çevre Programı , Akdeniz Eylem Planı ve Birleşmiş Milletler gözlemcisi sıfatını da almıştır. Denizlerin korunması konusunda yaz okulları ve seminerler yoluyla eğitim çalışmaları da yapan vakıf sadece 2003 – 2004 döneminde 10.000 öğrenciye deniz koruma seminerleri vermiş ve yayınladığı “Bizim Denizlerimiz isimli kitapları ilköğretim okullarına dağıtmıştır. Vakıf, başta Türk boğazlarında kirlenme, denizel biyolojik çeşitlilik, sürdürülebilir balıkçılık, deniz koruma alanları ve deniz hukuku gibi güncel birçok sorunla ilgili çalıştaylar ve kurslar düzenlemekte ve politika üretmektedir. Vakıf özellikle Türk Boğazları bölgesi ve Karadenizde sürdürülebilir balıkçılık konusunda çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca, seminerler vererek sorumlu balıkçılık ilkelerini Türkiyede uygulanması için çaba göstermektedir. Gemi kökenli kirlenmenin önlenmesi ve MARPOL 73-78 sözleşmesinin geliştirilmesi için ilgili kurumlarla işbirliği yapılmaktadır.

  DENİZEL BİYOLOJİK ZENGİNLİKLERİMİZ HIZLA AZALIYOR

  Zamanın birinde Kılıç ve Orkinos balıkları İstanbul Boğazından geçerek Karadenize göç ederlerdi. Göçmen balıklar da öyle. Ama ekolojik bir koridor olan “Boğaz karmaşık kökenli kirlenme ve aşırı avcılık nedeniyle tehdit altında. Biz balıkçılara ve yerel halka sürdürülebilir balıkçılık ve kirlenmenin önlenmesi için bilgi veriyoruz. Ülkemizde artık nesli tükenmekte olan Akdeniz Foklarının korunması konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Orfozlar, lahozlar, denizkaplumbağaları, yunuslar ve balinalar ve daha bilemediğimiz birçok tür sularımızda yaşam savaşı veriyor.  Araştırma

  TÜDAV, Biyolojik çeşitlilik başta olmak üzere çeşitli araştırma projelerini yürütmektedir. Bu kapsamda Türk Boğazları konusunda uzun süreli bir izleme projesi yürütülmektedir.

  Yayın

  Araştırma sonuçları bir yandan Türkçe ve yabancı dilde bilim dünyasına sunulmakta, öte yandan denizlerimizle ilgili güncel sorunlar üzerine kitaplar hazırlanmaktadır. Vakfımız, Türk Sucul Yaşam Dergisi adıyla yılda bir bilimsel makaleden oluşan dergi yayınlamaktadır..

  Eğitim

  Denizler le ilgili her türlü bilginin geniş kitlelere ulaştırılmasına TÜDAV büyük bir önem vermektedir. Belli dönemlerde seminer ve yaz okullarında yapılan eğitim çalışmaları yoluyla, denizel çevre tanıtılmakta, deniz çevre runları ve koruma yöntemleri tüm toplum katmanlarına anlatılmaktadır. Türkiye denizleri ve deniz canlılarının tanıtılması amacıyla sualtı fotoğraf yarışmaları ve balıkçılık festivalleri düzenlenmektedir. TÜDAV özellikle denizcilikte ileri ülkelerdeki yayınlardan, ünlü yazarların yapıtlarını halkımıza okutmayı amaçlayarak, çeviri projesine ünlü deniz bilgini ve yazarı Norveçli Thor Heyerdahlın RA isimli kitabı ile başlamış bulunmaktadır.

  Özel Koruma Alanları

  Hem araştırma ve uygulamaların yapılabileceği, hem de kişilerin denizel yaşamı anlayabileceği deniz parkı ve özel koruma alanları oluşturulması konusundaki çabalarımız devam etmektedir.
   


Similar Threads: denizler nasıl
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım osmanlı devleti denizlerdeyken zorluklarla neden karşılaşmamış 5 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Hidrojen Nasıl Elde Edilir? 15 Nisan 2015
Sorun Cevaplayalım Vodafon yabanci numara nasil engellenir ? 20 Nisan 2014
Sorun Cevaplayalım düzenli egzersiz yapmak destek ve hareket sistemini nasıl etkiler kısaca 7 Nisan 2014
Sorun Cevaplayalım Atatürk lider olarak toplumumuzu nasıl etkilemiştir 17 Mayıs 2013