Denize Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

'Sağlık Rehberi' forumunda Masal tarafından 26 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Denize Girerken Nelere Dikkat Edilmeli


  Denize ve Havuza Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler  Tatilinizi yaparken sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekir. Deniz kum ve güneş, doğru şekilde kullanıldığında faydalıdır. Yüzmeyi sevenlerdenseniz, denizde veya havızda yüzerken kramp girmesinin ne denli büyük bir problem olduğunu da bilirsiniz. Zannedildiğinin aksine yüzme, en az kalori harcatan ve en az efor sarf edilen sporlardan biri değildir. Aksine, yüzme esnasında bütün kaslarınız çalışır. Özellikle de bel ve sırt kaslarını çalıştıran nadir sporlardan biridir.

  Bu nedenle, yüzmeden önce dikkat etmeniz gereken detaylar vardır.

  Suyu temiz olan plajların, ve gerekli dezenfektanların kullanıldığı havuzların tercih edilmesi ilk sırada yer almaktadır.

  Denize veya havuza girmeden önce ısınma hareketleri yapmanız, yüzerken kaslarınızın kramp nedeniyle sizi zor durumda bırakmasını engelleyecektir.

  Küçük bir yürüyüş veya ufak bir iki esneme hareketi ile yüzmeye hazırlanabilirsiniz. Önemli olan eklemlerin ve kasların ısınmasıdır.

  Tok karnına yüzülememesi gerekir. Çünkü, dolu bir mideyle yüzerken kalbiniz zorlanabilir ve eğer şanslı iseniz kalp krizi geçirmezsiniz.

  Denize ya da havuza girdikten sonra, hemen mayonun değiştirilmesinin gerekir. Aksi halde, vajinal mantar, ya da kasık mantarının oluşma riski oldukça yüksek olacaktır.

  Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra olsun, temiz bir tatlı su ile, aynı zamanda da yumuşak bir şampuanla banyo yapmanın önemi büyüktür. Kullandığınız sabun da yumuşak olmak durumundadır.

  Yaptığınız banyonun ardından, bir vücut losyonu ile vücudnuzu, cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile de yüzünüzü nemlendirmenin önemi çok büyüktür.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Denize Girerken
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Denize Girerken Lens Takılır Mı 25 Haziran 2012
Sağlık Rehberi Kontakt Lensle Denize Girilir Mi? 17 Nisan 2012
Sağlık Rehberi Kontakt Lensle Denize Girilir mi? 3 Ekim 2009
Sağlık Rehberi Yaza Girerken Güneşe Dikkat 27 Mayıs 2012