Denizcilik işletmeleri yönetimi nedir, ne iş yapar?

'Bilgi Rehberi' forumunda sea1 tarafından 6 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Denizcilik işletmesi hakkında bilgi edinmem gerek. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Nedir ve Ne İş Yapar?
    2. Cevap: Denizcilik işletmeleri yönetimi nedir, ne iş yapar?

  Denizcilik İşletmeleri Yönetcisi : Deniz yolu ile taşımacılık işlemini planlayan ve yöneten kişidir.

  Görevleri: Çalıştığı işletmenin sahip olduğu yük ve yolcu gemilerinin en verimli şekilde çalışması için işletme planı hazırlar. Bunu yaparken; - Kurumun para, malzeme ve insan gücünün en ekonomik şekilde kullanılmasını sağlar, - İşletmeye bağlı olan veya olmayan yük ve yolcu gemilerinin hareket saatlerinin bağlantısını sağlar, - Hazırladığı plana göre kendisine bağlı olarak çalışanlara görev dağıtımı yapar ve çalışmalarını kontrol eder.

  Yöneticide Olması Gereken Özellikler Aranan Şartlar : Üst düzeyde genel yeteneğe, düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilme gücüne sahip, bir işi planlayıp uygulayabilen, başkalarını etkileyip yönlendirebilen, yaratıcı, sosyal bilimlere, özellikle ekonomiye ilgi duyan, sorumluluk duygusuna sahip, uzak görüşlü, risk alabilen ve ticaretten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

  Kullanılan Alet ve Malzemeler : "Ofis Malzemleri" Bilgisayar, telsiz, telefon, faks gibi araçları kullanır.

  Çalışma Ortamı ve Koşulları : Denizcilik işletmeleri yöneticisi resmi veya özel deniz taşımacılığı şirketlerinde çalışır, görevini genellikle büroda yürütür. Birinci derecede verilerle (sayılar) ilgilidir. Ancak, yönetim görevi insan ilişkilerini gerektirir. Yönetici olarak emrinde çalışan personelle, deniz sigorta şirketleri elemanları ile, diğer yerli ve yabancı işletmelerin yöneticileri ve kaptanları ile etkileşim halindedir.

  Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları : İş bulma sorunu hemen hemen hiç olmayan bir meslektir. Gemilerde ve deniz limanlarında görev alabilir, kendisine ya da bir başkasına ait deniz acenteleri ve sigorta şirketlerinde çalışabilir, kendilerine ait gemiyi işletebilir.

  Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler : Meslek eğitimi, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulunun “Denizcilik İşletmeleri Yönetimi” bölümünde verilmektedir.

  Meslek Eğitimine Giriş Şartları : Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puanı almak gerekmektedir.


  Eğitimin Süresi ve İçeriği : Mesleğin eğitim süresi; Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulunda 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere, toplam 5 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Eğitim süresince; İşletme, İktisat, Hukuk, Matematik, Personel Yönetimi, Maliyet Muhasebesi, Bilgisayar, Finansman gibi temel nitelikteki disiplin dersleri yanında Deniz Ticaret İşletmelerinin Yapıları, Deniz İşletmeciliği Yönetimi Şekilleri, Deniz Ticareti ve Politikası, Taşımacılık İlkeleri ve Teknolojisi, Acente ve Broker İşletmeciliği, Temel Gemicilik Bilgileri, Denizcilik Haberleşme Sistemleri, Uluslararası Denizcilik Kurumları gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

  Meslekte İlerleme : Meslekte ilerleme kişinin gayret, başarı ve deneyimine bağlıdır. Okul başarısı yüksek, yaptığı stajlarda da bunu göstermiş bir öğrenci, mezuniyetinden hemen sonra yönetici pozisyonuna gelebilir. Ancak özellikle kamu kuruluşlarında, yönetici pozisyonlarına gelebilmek için deneyim (belli bir süre çalışmış olmak) şarttır. BENZER MESLEKLER: Ekonomistlik, işletmecilik.

  Burs, Kredi ve Ücret Durumu : Eğitim süresince koşulların uyması halinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan öğrenim ve harç kredisi, kamu ve özel kuruluşlardan karşılıklı veya karşılıksız burs alınabilir. Mezuniyet sonrası kazanç, çalışılan işletmeye ve kişinin başarısına göre çok farklılık göstermektedir. Ancak bir çok mesleğe göre kazancın oldukça iyi olduğu söylenebilir.

  Başvurulacak Bilgi Alınabilecek Yerler :
  İlgili eğitim kurumları
  Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
  Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
   


Yükleniyor...