Denizanasına Sakın Dokunmayın

'Haberler' forumunda DiScOvErEr tarafından 10 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Eğer denizanasına dokunduysanız bir temasınız varsa mutlaka acilen ilkyardım servislerine başvurmanız gerekiyor...

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alparslan, Çanakkale Boğazı'nda görülen kahverengi denizanalarıyla temasta bulunanların ilk yardım servislerine başvurmaları gerektiğini bildirdi.

  Prof. Dr. Alparslan, AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre, Gelibolu ilçesi Hamzakoy sahilinde görülen denizanalarına, Tekirdağ bölgesinde de rastlandığını söyledi.

  Denizanalarının başta deniz kirliliğinin yaşandığı bölgelerde görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Alpaslan, ''Denizlerin altı çölleşse bile denizanaları üremeye devam edecektir. Öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmek gerekiyor'' dedi.

  [​IMG]

  Kahverengi denizanalarının tehlikeli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Alparslan, şöyle konuştu:

  ''Denizanalarının bulunduğu yerlerde yüzülmemesi gerekmektedir. Denizanalarının ölüsüne dahi dokunmamak gerekiyor. Temas edilmesi halinde ise amonyak, sirke gibi maddeler ile temas edilen bölgenin temizlenmesi gerekiyor. Ama en iyisi ilk yardım ünitesine gitmek. Özellikle göz ve hassas bölgelerin denizanasıyla temas etmemesi gerekir.''
    2. Cevap: Denizanasına Sakın Dokunmayın

  Kendilerinden nefret ederim.Gördüğüm zaman hiç affetmem :f40: Taşla ezerim başlarını :oops:
    3. Cevap: Denizanasına Sakın Dokunmayın

  Bluee senden korkulur valla :f196: