Deniz Gezmiş Kimdir Hayatı

'Biyografi' forumunda Wish tarafından 26 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Deniz Gezmiş Biyografisi


  1947 yılında Ankarada doğdu.Liseyi İstanbulda okudu.1966′da İÜ Hukuk Fakültesine girdi.Kısa sürede gençlik eylemlerinde öne çıktı.TİPde çalıştı.1968′de Devrimci Hukuklular Örgütünü kurdu.Amerikan 6.Filosunu protesto eylemlerine katıldı ve İstanbul Üniversitesinin işgaline öncülük etti.DÖBün kurucuları arasında yer aldı.Samsundan Ankaraya Mustafa Kemal Yürüyüşünü tertipledi.1969′da Filistine gitti, gerilla eğitimi gördü.THKO örgütünü kurdu.Örgütün ilk eylemi olan İşbankası Ankara Emek Şubesi soygununa katıldı.Yine Ankaradaki Balgat Amerikan Üssünden dört Amerikalının kaçırılması eylemine katıldı.Sivas Gemerekte çatışmada yakalandı.Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde idam edildi.

  HAKKINDA YAZILANLAR

  1.Bizim Deniz
  Turhan Feyzioğlu
  Doruk Yayımcılık / Politik- Kültürel Kitaplar

  Hiç bir toplum tarihsiz yaşayamaz. Tarih bilinci dünü, bugünü ve yarını kapsayan bir sürekliliktir. Gelecekle ilgili kaygılar taşıyan bireyler, kurumlar, toplumlar tarihten ve tarihi kavrama olgusu olan tarih bilincinden vazgeçemez. Çünkü tarih dünü anlayıp bugünü geliştirmek ve geleceğin nasıl olacağının belirlenmesine yarayan tek kaynaktır. Kitabın konusu olan ve 25 yaşında siyasi bir kararla idam edilen Deniz Gezmişin yaşam öyküsü umarım gençliğe bir nebze ışık tutar.

  2.İdam Gecesi Anıları
  Halit Çelenk
  Tekin Kitabevi

  Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnanın “merhaba kainat “dedikleri sabahın, 6 Mayıs 1972 sabahının üzerinden yaklaşık yirmi yıl geçti. Toplumların tarihi bir yana, insan ömrü açısından bile kısa bir süredir bu. Tarihin soğukluğuna gömülmeye, duygusallıktan arınmaya yetmeyecek kadar kısa.

  “İdam Gecesi Anıları birinci elden bir tanıklık. Bu tanığın, dava boyunca ve son sözlerini haykırdıklarında yanlarında olan Halit Çelenk oluşu, Anıları belgesel kılıyor. Yalnız siyasal değil, hukuksal yönden de hayli tartışmalı olan ve artık bulunamayacak olan “karar metinlerinin de bu kitapta içerilmiş olması, bu belgeselliği güçlendiriyor.


  3.Deniz Gezmişten Yaşar Kemale Portreler
  Oral Çalışlar
  Çağdaş Yayınları
  Deniz Gezmiş, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Yılmaz Güney, Mehmet Ali Aybar, Sabahattin Ali, Fikret Otyam, Panayot Abacı, Lefter ve Bu kitapta onların öykülerini okuyacaksınız. Bütün bu portrelerin, bir dönemin güzel bir resini vereceğine inanıyoruz. Bazılarını yakından tanıdınız, bazılarının adını ise hiç duymadınız. Onlar bizi bize anlatıyor. Bir dönemin tanıklığını da içeren bu portreleri beğeneceğinizi umuyoruz.