dengeli ve düzenli beslenmenin sırrı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 7 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. dengeli ve düzenli beslenmenin sırrı bunun ne oldunu gerçekten bilmiyorum

  Cevap: dengeli ve düzenli beslenmenin sırrı

  Sağlıklı Olmanın Sırrı Dengeli Beslenme

  Sağlıklı olmanın sırrı, vücudumuz için gerekli olan besin ögelerini doğru tüketebilmekten geçiyor. Sağlıklı büyüme ve gelişme için 40dan fazla besin ögesine ihtiyacımız var. Bu besin ögeleri 6 ana grupta toplanabilir;

  Karbonhidratlar: Tahıl ürünleri ve kuru baklagillerde yüksek miktarda bulunur. Şekerler de karbonhidratlar grubunda yer alır. Günlük alınan enerjinin % 55-60ının karbonhidratlardan sağlanması gerekir. Burada önemli olan şekerli besinlerden çok, diğer karbonhidrat kaynaklarını tüketmektir.

  Proteinler: Et, süt ve ürünleri ile kuru baklagillerde yüksek miktarda bulunur. Günlük alınan enerjinin % 10-12sinin proteinlerden sağlanması gerekir.

  Yağlar: Et, süt, peynir ve kuru yemişlerde yüksek miktarda bulunur. Günlük alınan enerjinin % 25-30unun yağlardan sağlanması gerekir. Bu oranın en fazla % 10u doymuş yağlardan ( et, süt, yumurta gibi hayvansal kaynaklı ürünlerde bulunur.), % 10u tekli doymamış yağlardan( zeytinyağı, kanola yağında bulunur.) ve % 10u çoklu doymamış yağlardan ( ayçiçeği, soya fasulyesi, tahıl ürünleri, balık ve ürünleri, ıspanak, brokolide bulunur.) karşılanmalıdır.

  Vitaminler, mineraller ve su diğer besin ögesi gruplarıdır.

  Peki hangi besin ögesi hangi besinlerde bulunur?

  Süt ve süt ürünleri: Bu gruptaki besinler protein ve kalsiyumdan zengindirler. Ayrıca yağ ve bazı vitaminler içi iyi kaynaktırlar.
  Et ve et ürünleri: Bu gruptaki besinler diğerlerine oranla daha fazla protein içerirler. Ayrıca demir, çinko ve B vitaminlerinden zengindirler.
  Tahıllar: Bu gruptaki besinlerin önemli bir kısmı karbonhidrattır. Yine bazı B vitaminleri ve mineraller de vardır.
  Sebze ve meyveler: Sebze ve meyvelerin önemli bir kısmı sudur. Ayrıca protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral içerirler. Bu grup özellikle C vitamini içi önemlidir.
  Yağlar ve şekerler: Şekerler vücuda enerji sağlarlar ve fazla miktarda tüketilmeleri dengesiz beslenmeye neden olur. Yağ tüketiminden tamamen vazgeçmek yerine belli miktarlarda tüketmek sanıldığının aksine sağlıklı değildir. Çünkü vücudun belli miktarlarda yağa da ihtiyacı vardır. Özellikle vücudumuz için oldukça gerekli olan A,D,E,K gibi ancak yağda eriyerek yararlı olan vitaminler açısından yağların günlük beslenmede yer alması çok önemlidir. Önemli olan yağları bir denge içinde tüketmektir.