dengeli ve düzenli beslenmek için yapmamız gerekenler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 1 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cevap: dengeli ve düzenli beslenmek için yapmamız gerekenler

  Dengeli beslenme aynı zamanda bedenin ısı düzenini koruması için de gereklidir. Aldığımız besinle “beden dediğimiz bu mükemmel fabrikanın çalışabilmesi için enerjisi olurlar. Besinlerin enerji değeri “kalori (~cal) ile ifade edilir. Bir kalorilik enerji bir litre suyun ısısının bir derece yükselebilmesi için gereken ısı miktarıdır.

  Günlük iş düzenimizin ağırlığına ve de bedenimizin büyüklüğüne göre enerji ihtiyacımız değişir. Genellikle ağır işte çalışan yetişkin bir erkek günde yaklaşık 4500-5000 kaloriye ihtiyaç duyarken yetişkin bir kadın ise 3200-3500 arası kaloriye ihtiyaç duyar.

  Aldığımız besinler ihtiyaç duyduğumuzdan fazla kalori içeriyor ise beden ihtiyaç fazlası kaloriyi yağa çevirerek depolar.

  Günlük İhtiyacımız

  Kalori : Ağırlığımız x 40 ya da 50 kalori

  Yağ : 50-100 gram

  Protein : Ağırlığımız x 1-2 gram

  Su : En az 2-3 litre

  Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.
    2. YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELDİR.
  Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.
  Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

  Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında YETERSİZ BESLENME oluşur.
  İnsanın yaşamı için 50 ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır. İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.
  Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında,
  gereğinden az ya da çok alındığında,
  büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur.

  Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma Dengesiz Beslenme denir.
  Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır.

  Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler

  Sağlam ve sağlıklı bir görünüştedir.
  Hareketli ve esnek bir bedene,
  Muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara ve gözlere,
  Kuvvetli, gelişimi normal kaslara,
  Çalışmaya istekli kişiliğe,
  Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına,
  Normal zihinsel gelişme,
  Sık sık hasta olmayan bir yapıya sahiptir.