Dengeli Beslenme Listesi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Günlük Düzenli Beslenme Listesi
  Dengeli Beslenme Listesi


  Dengeli bir şekilde beslenerek sağlığımızı rahatlıkla koruyabiliriz.Ayrıca dengeli ve düzenli beslenmelerde kilo artışı görülmeyebilir ve buda kilolu insanlar için bir avantajdır.
  Dengeli beslenerek aslında bazı hastalıklardan uzak durulabilir.Yani hastalıklar bizim kapımızı çalmak yerine,hemen dengeli beslenmeyen birinin kapısını çalmadan aniden girebilir içeri.Peki dengeli beslenme listesinde neler var,nelere uyulması gerekiyor.

  1-Her gün yarım litre süt çocuklara verilmelidir.Süt her şekilde verilebilir.Sütün içerdiği kalsiyum çocukların gelişimi için çok önemlidir.25 gr peynirde de 200gr sütteki kadar kalsiyum vardır.

  2-Her gün et ve baklagillerden 1-2 si listede olmalıdır.

  3-Her gün (düzenli et verilen çocuklarda gün aşırı)1 yumurta çocuğa yedirilmelidir.  4-Günde 1 yada 2 kez sebze verilmelidir.

  5-Günde 1-2 kez meyve yenmelidir.Fazladan 1 öğün meyve vermek sebzenin yerini tutabilir.Meyve suları da meyve yerine geçebilir.

  6-Günde 1-2 kez nişastalı besinler ve 3 dilim ekmek günlük beslenme listesinde bulunmalıdır.

  Çocuklara mümkün olduğu kadar erken dönemde kendi kendilerine çatal kaşık kullanarak yemeleri öğretilmelidir.Her çeşit şekerleme,pasta,kek,dondurma çocuklara sık verilmemesi gereken yiyeceklerdendir.Yemek aralarında çocuğa şekerleme vermek iştahını kapatarak yetersiz beslenmesine yol açtığı gibi diş çürüklerinde de önde gelen nedendir. Bu dönemde çocuklar ağız ve diş sağlığı konusunda eğitilmelidirler.1,5-2 yaşına giren bir çocuk bir diş fırçasına sahip olmalıdır.Bu yaşta henüz diş macununa gerek yoktur.Diş macunu kullanmaya 3.yaştan itibaren başlanabilir.

  Alıntı.
   


Similar Threads: Dengeli Beslenme
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Dengeli Beslenme 15 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Dengeli Beslenme Önerileri 7 Ağustos 2011
Sağlıklı Yaşam Dengeli Beslenme Nedir Dengeli Beslenmenin Önemi 24 Haziran 2011
Sağlıklı Yaşam Dengeli Beslenme Spor Üzerinde Etkisi 24 Haziran 2011
Sağlıklı Yaşam Niçin Dengeli Beslenmeliyiz 19 Nisan 2011