Demirin Vücudumuz İçin Faydaları Nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 14 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. Demir vitamini vücudumuz için çok önemli ve faydalıdır.Demir minareli vücudumuz için önemi ve faydaları açısından vazgeçilmez bir mineral çeşisidir.Demir Minerali B vitaminlerinin kullanımı, bakır ve kalsiyum emilimi, kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinin ve çeşitli enzimlerin üretimi için büyük ölçüde gereklidir.

    Demir Minerali Hangi Besinlerde bulunuyor:Kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık bol miktarda demir içermektedirler.Günlük Demir İhtiyacınızı karşılamak için Yetişkinlerde erkeklerin günlük demir ihtiyacı ortalama 8 yada 10 mg kadardır. Bu miktar gebelik, emzirme ve adet dönemlerinden dolayı kadınlarda biraz daha fazla olmaktadır.

    Ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirir vücudumuzun hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.Vücudumuzun direncini arttıran demir yorgunluğa karşıda çok etkilidir. Demir minerali vücudumuzun büyümesine de yardımcı olur.Demir minerali özellikle gelişme çağındaki çocuklar için vücut ve beyin gelişimi için çok büyük önem taşımaktadır.