Demirin fazlası vücuda nasıl zarar verir?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 17 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. Demir eksikliğinin vücuda zarar verdiğini hepimiz biliyoruz peki demir fazlalığının aşırı alınan demir vitaminin vücudumuza bir zararı olurmu olursa ne gibi zararları olur.Konu ile ilgili yaptığımız araştırma sonucunda demir eksikliğinin vücudumuza zararı olduğun gibi demir fazlalığınının da zararı bulunuyor.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/demir-fazlaligi-zararlimi-64178.jpeg]demir-fazlaligi-zararlimi-64178[/IMGALT]

    Peki nedir Demir fazlalığının insan vücuduna zararları:

    Vücutta demir eksikliği olması gibi, demir fazlalığı bulunması da sağlık açısından zararlı bir durumdur. Demir fazlalığı olduğu zaman bakın ne gibi sağlık sorunları ortaya çıkıyor, demir fazlalığı bizi nasıl etkiliyor.Vücutta uzun süredir seyir eden bir demir fazlalığı mevcut ise, bu kişilerde kanser hastalıklarının oluşması büyük bir ihtimal olarak görülmektedir.Ayrıca demir fazlalığı olan erkekler ve menopoza girmiş olan kadınlar demir fazlalığının yol açacağı kansere meyillidir. Vücutta demir fazlalığı olmasının diğer zararları ise, damar sertliğinin olması, vücudun erken yaşlanması ve yağlanma problemlerinin vuku bulmasıdır.