Demir Hoca Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 29 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Demir Hoca Hayatı


  Demir Hoca Biyografisi

  Demir Hoca Nevşehirde yaşamış velilerden. İsmi Mustafa, babasınınki Ahmeddir. Nevşehirin Karasoku mahallesinde 1870 (H.1287) senesinde doğdu. Halk arasında Demir Hafız veya Demir Hoca ismiyle meşhur oldu. Tahsil çağı gelince Köse Vâiz Medresesinde ilim öğrenmeye başladı. Hocası Hacı Hamdi Efendiden icazet, diploma aldı.

  Demir Hoca, ilim tahsilini tamamladıktan sonra manifaturacılık yaparken, Nevşehirin Tavukçu ve diğer câmilerinde ücretsiz imâmlık ve hatiplik yaptı. Bir süre sonra ticâreti tamâmen bırakıp insanlara Allahü teâlânın emir ve yasaklarını bildirmeye çalıştı. Kendisi için tutulan han odalarında talebe yetiştirdi.

  Demir Hoca Aksaraydan ziyâretine gelen bâzı talebeleri Keşke hoca efendiye iki Aksaray kavunu getirseydik iyi olurdu. diye aralarında konuştular. Demir Hocanın yanına geldiklerinde, Hoca Efendi evdekilere Misafirlerimize karpuz getirin de yiyelim. Kavun olacağına karpuz olsun. dedi.

  Demir Hoca Bir ara Konyaya giden Demir Hoca, burada bir ay boyunca vâz ve ders verdi. Ramazanın sonunda Demir Hocaya bir mikdâr para verdiler. O bunu kabûl etmedi. Paranın az olduğunu sanarak iki katına çıkardılar. Yine kabûl etmeyip Ben ilmi parayla satmam. buyurdu.

  Demir Hoca Üçhisarlı emekli müftü Ali Efendi bir gece rüyasında, Demir Hocayı Resulullah efendimizin bahçesine girmiş, ağaçtan bir nar koparmak isterken gördü. Bahçenin bekçisi ona Burada nar hissen var.

  Demir Hoca Narı alman için biraz daha beklemen lazım. dedi. Demir Hocanın huzûrunda rüyasını anlatınca, talebelerinden biri Ahirete yolculuk var.diye tabir etti. Orada bulunan arkadaşlarının Bunu nasıl söylersin? demeleri üzerine, Demir Hoca Dokunmayın! Hacı doğru tabir etti. dedi. Bu hadiseden bir süre sonra Demir Hocayı köylerine vaz için götürmeye gelen köylülere Sizlerle gitmeye izin yok. Ancak Nar köyüne gitmeye izin var. diyerek onlarla helallaştı. Daha sonra Nar köyüne gitti. Buradaki camide bir müddet vaz verdi. Vefatından önceki gece yanında bulunanlara Eğer vefat ederken şuurunuz yerinde olursa, Peygamber efendimizin son nefesinde okuduğu duayı okursunuz.dedi ve yanındakiler gidince, onlara bu duayı okumalarını söyledi. Bu halde iken 1952 (H.1372) senesinde vefat etti.

  Demir Hoca Cenazesi Nevşehire getirilerek Damad İbrahim Paşanın yaptırdığı Kurşunlu Camiinde kalabalık bir cemaatle namazı kılındı. Nevşehir mezarlığına defnedildi.