Demir eksikliği nedenleri ve tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 6 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Demir eksikliği nedenleri ve tedavisi hakkında kısaca bilgi

  Demir eksikliği özellikle küçük çocuklarda görülür ayrıca gebelik döneminde bayanlarda da çok sık görülmektedir.Demir Eksikliği Anemisi en sık görülen kansızlık tipidir, sideropenik anemi olarak da adlandırılır. Küçük alyuvarlarla karakterize Mikrositik Anemilerin en büyük sebeblerinden birtanesidir.

  kansizlik-nedneleri-.

  Demir Eksikliği Anemisi, demirin yiyeceklerle alımının ya da barsaklardan emiliminin az olması sonucu Hem yapısına fazla giremeyerek Hemoglobin yapımının azalmasına sebep olmasıyla karakterize bir kansızlık türüdür.

  Yetişkinlerde

  Kadınlarda fizyolojik kan kayıpları Kadınlarda menstruasyon sonucunda aylık ortalama 30 ml kan kaybı olur. Kadınların %10-25’i de 60-80 ml’den fazla kan ( buda yaklaşık olarak 30-40 mgr demir eder) kaybederler. Doğum kontrol yöntemleri bunu değiştirir. Örneğin doğum kontrol hapları azaltırken , Rahim içi araçlar artışa neden olur.

  Hamilelik : Hamilelik sırasında demir gereksinimi artar ve günlük gereksinim giderek artarak son 3 ayda 3-7 mgr düzeyine çıkar. Hamilelerde demir gereksinimi artarken alınan demir miktarı sabit kalır ve yeterli depo demiri olsa bile annede zamanla demir eksikliği ortaya çıkar.

  Kansızlığın başlıca nednelerinden biri yanlış ve yetersiz beslenmedir: Özellikle et yemeyen vejeteryan kişilerin gıdalar ile yeterli demir alamamaları ve bazı malabsorbsiyon hastalıklarında görülen yetersiz demir emilimi demir dengeleri eksiye götürmektedir.Birçok zayıflama diyeti de demir açısından zayıftır.Kronik böbrek yetmezliği: Kronik böbrek yetmezliği durumlarında ve bu yüzden sık sık dializ makinelerine bağlanan hastalarda demir bilançosu bozulur. Bu kişilerde diette et ve et ürünleri kısıtlanmıştır. Eritropoietin üretimi etkilenmiştir ve sonuçta ciddi anemiler görülür.
  demir-eksikli-.