Delta Force 2

'Oyun Bölümü' forumunda cCasT tarafından 4 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Delta Force ile ilk tanışmam bundan bayağı bir öncesine rastlar. O zamanlarda ben ve arkadaşlarım (kim bunlar diye sorabilirsiniz, tabii ki okuldan kankalar) büyük bir arayış içindeydik. Kendimizi tatmin edebilecek, adrenalinimizi en üst seviyeye çıkarabilecek hayatımızın oyununu henüz bulamamıştık. Yine bir gün net kafeye gitmek için sözleşmiştik. Ben de evde arada sırada oynadığım, aslında beni single player olarak pek de sarmayan Delta Force 1i yanımda getirmiştim. Bundaki tek amacım sekiz kişi oynarken kimi zaman eziyet haline gelen Quake 2 (Quake 2 eziyet haline nasıl gelir diyenler olacaktır, biz oynarken gelir ) ye bir alternatif bulmaktı.

  Gerçi çok büyük beklentilerim yoktu oyun hakkında. Ancak oynamaya başlar başlamaz bu oyunun esaslı bir oyun olduğunu anlamıştık. Çünkü bizim gibi sürü halinde dolaşan insanlar için çok ideal bir oyundu. İlk açtığımız multiplayer oyun Capture the Flag (ileride anlatılacaktır) idi. Müthiş bir haz almıştık. Oyundaki gerçekçilik ve atmosfer bizi büyülemeye yetmişti. Aradan epey bir zaman geçmişti. Biz oyunu haftada en az bir kez oynamaya başlamıştık. Oyun resmen bağımlılık yapmıştı. Oyunu oynamaya başlamamızdan epey bir süre geçmesine rağmen hiç sıkılmamıştık. Aksine her geçen gün yeni taktikler öğrendikçe oyun daha zevkli hale geliyordu.

  Ama bir gün Delta Force 2nin çıkacağı haberini aldık. İşte o an herkesin gözü parlamıştı. Herkes sabırsızlıkla oyunun çıkışını beklemeye başladı. Tabii ki biz oyunun ikincisini beklerken Delta Force 1de de kendimizi geliştirmeyi ihmal etmiyorduk. Artık tamamen bir takım olmuştuk. Ve büyük gün geldi çattı. Delta Force 2 çıkmıştı. Biz beklentilerimize karşılık bulmuş muyduk? Oyunda ne gibi gelişmeler vardı? Ben giriş kısmını çok mu uzatmıştım? Bu soruların cevapları yazının ilerleyen kısımlarındadır.

  Delta Force 1 ile benim aramda olan duygusal bağlantıyı ifade ettikten sonra Delta Force 2 incelememi gönül rahatlığı ile yazıyorum. Önce teknik detaylar ile başlamak istiyorum. Eğer simülasyon oyunları ile uzaktan yakından ilgilendiyseniz eminim Novalogic firmasını duymuşsunuzdur. Bu firma şu ana kadar yaptığı oyunlarda kaliteden kesinlikle ödün vermemiştir. İlk olarak Novalogicin Delta Force serilerinde kullandığı grafik motorundan (engine) bahsetmek istiyorum. Delta Force serilerinde kullanıkardeşim grafik motoru Voxel Space diye adlandırılıyor. Bu grafik motoru bundan birkaç sene evvel Commanche ve Armored Fist serilerinde kullanılmıştı.

  Bu motorun özelliği çok uzak mesafeli terrainleri (arazi) Render edebilmesiydi. Olayı şöyle ele alalım. Poligon kullanıkardeşim oyunlarda Delta Forcedaki kadar büyük, km2lercelik alanlar yapmak imkansıza yakındır. Poligon bazlı oyunlarda haritalar birkaç odayı geçmezken Delta Forceda gerçek boyutlu araziler kullanılmaktadır. Novalogicin bu grafik motorunu oluşturması oyun tarihinde bir dönüm noktasıdır ve bence çok doğru bir seçimdir (Simülasyon tarzı oyunlar için söylüyorum). Çünkü bir savaşı 200mX200m bir alanda yaparsanız bence ona


   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Mar 2016
 2. Güzel bir aksiyon ve savaş oyunu güzel paylaşım.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Mar 2016
 3. Ben bu Oyunun Serisini Oynamıştım..Güzel Oyun:)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Mar 2016
 4. nasıl motora biniyoz
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Mar 2016