Dekoratif Mum Yapımı

'Kadınca' forumunda Elfida tarafından 9 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. dekoratif mum nasıl yapılır


  Evde dekoratif mum tarifi

  Evinizde rengarenk ve mis kokulu dekoratif mumlar yapmanız imkansız değil. Ben yıllar öncesinde mum yapımına merak salmış ve evde kendim çeşit çeşit mumlar yapmıştım.

  Elimden geldiğince sizlere evde nasıl mum yapılır anlatmaya çalışayım.

  Öncelikle unutmayın ki her işin olduğu gibi mum yapımınında tehlikeli yönleri olabilir. O yüzden lütfen uygun bir ortam hazırlayın.

  Şimdi mum dökeceğiniz kalıbı hazırlayalım. Kalıbınızın iç kısmını yapışmaması için özel yağ bulamazsanız arap sabunu ile yağlayın.

  Fitili kalıbın içine yerleştirin ve yukarı doğru çekerek kalem yada bir çubuğa bağlayın. Kalıbın üzerinde fitil merkezde olacak şekilde sabitleyin.

  Parafin yüksek sıcaklıkta tutuşur bu nedenle bir su kabının içerisinde küçük bir kapta eritin.

  Parafin şeffaf likit halini aldığında eritme durdurulmalıdır. Ek malzemeler dökme sıcaklığına ulaşıldığında (60-65 C) plastik kalıplar (65-90) metal kalıplar boya (çay kaşığı veya kürdan ucu ile ) yeteri kadar eklenmeli, (1 kg parafine %2-3 ), eklenerek çok iyi karıştırılmalıdır.

  Karışım hava kabarcığının önlenmesi için yavaşça kalıba dökülmelidir

  Kalıbın tamamı doldurulmalı, soğurken merkeze doğru çukurlaşma olacağından daha sonra çukurlaşan bölüme dökmek üzere karışımın bir kısmı ayrılmalıdır.

  Mumun soğuma süresi normal hava şartlarında (20 °C) yaklaşık 7-8 saattir.

  Kalıptan çıkmakta zorluk çekiliyorsa henüz soğuma işlemi bitmemiş demektir. Yeteri kadar (3-5 dk) daha bekletilmek üzere soğutucuya konulmalıdır.