Dede Korkut

'Masallar ve Hikayeler' forumunda ZeuS tarafından 2 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dede Korkut Nedir?
  Dede Korkut Hikayeleri,
  Dede Korkut Hakkında Bilgi

  Dede Korkut; Dede Korkut Kitabı Kitāb-ı Dedem Ḳorḳud Oğuz Türklerinin en bilinen epik destanlarındandır. 15. ve 16. yüzyılda yazıya geçirilmiştir. Dede Korkut Kitabndaki hikayeler tarihler boyunca dilden dile aktarılan bir sözlü gelenek ürünüdür.

  Dede Korkut destanların ilk anlatıcısıdır. Hikâyelerinde veli bir kişi olarak ortaya çıkar. Oğuzlar önemli meseleleri ona danışırlar. Keramet sahibi olduğuna inanılır. Gelecekten haberler verdiği söylenir. Ozan ve kamdır. Oğuznamede, Dede Korkutun 295 yıl yaşadığı ve İslam dini peygamberi Hz. Muhammede elçi olarak gönderildiği anlatılmaktadır.

  Oğuz Hana vezirlik yapmış olduğu da bilinir. Kopuz çalıp, hikmetli sözler söyler. Kopuzuna da kendine duyulduğu gibi saygı duyulur. Bazı rivayetlerde ise İshak peygamberin soyundan olduğu söylenir.[kaynak belirtilmeli] 9 ila 11. yüzyıllarda Türkistan'ın Aral Gölü bölgesinde Seyhun nehrinin Aral Gölüne döküldüğü yerde doğduğu, Ürgeç Dede adında bir oğlu olduğu ve bu bölgelerde hüküm süren Türk hakanlarına danışmanlık yaptığı destanlarından anlaşılmaktadır. 570-632 yılları arasında (Hz. Muhammed zamanında) yaşadığı da rivayet edilir. Dede Korkut Kitabında bir hikâye bittikten sonra çıkar bir destan söyler ve dua eder.

  Dede Korkut Hikayelerin hepsinin bir toyla-eğlenceyle başlaması eski bir Türk geleneğinin göstergesidir. Çocuklara ad verilirken yaptıkları işin gözetilmesi de eski bir Türk geleneği olarak kabul edilmelidir. Örneğin Boğaç Han, ismini boğayı öldürmesiyle almıştır.
  [​IMG]

  [​IMG]