Dans'ın Türkiyedeki Gelişimi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 19 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. Osmanlı toplumu, kadın ve erkeğin çift olarak, müzik eşliğindeki modern danslarıyla 19.yüzyılın son çeyreğinde gayrimüslim burjuvası, levanten ve yabancı misyonlar kanalıyla tanışmıştır.
  Dans, Osmanlıdan günümüze geçen en çarpıcı modernleşme sembollerinden birisidir. Şüphesiz, çengi ve köçek oynatan bir toplumdan vals yapan bir topluma geçiş, eğlence kültürünün içeriğini büyük ölçüde değiştirmiştir. Osmanlı insanı başkaları tarafından eğlendirilen edilgen bir karaktere sahip iken, Cumhuriyet insanı kendisinin katılımına imkan veren modern eğlence anlayışını benimsemiş ve dans pistine çıkma cesaretini göstermiştir.
  Cumhuriyet, eğlence hayatımıza kadın ve erkeğin aynı ortamda birlikte eğlenmesi ve eğlencenin çeşitlenip, kitleleşmesi gibi iki önemli değişikliği getirmiş ve bu eğlence tarzı meşrutiyetini Cumhuriyet Baloları ile ispatlamıştır.
  Cumhuriyet döneminde dans, batılılaşmanın önemli ölçütlerinden biri olarak kabul edilmiş, Atatürkün özel isteği ile Türk kadınlarının da dansetmesi hedeflenmiş, dansa adeta devlet teşviki uygulanmıştır.
  İlk dönemlerde, gelişmelere ayak uydurmakta güçlük çeken yüksek kademeli memurlar, rütbeli askerler eğlenceli balo öykülerine konu olmuşlardır. Frak giyip baloya giderken yumuşacık meslerini beline sokup frağın kuyruklarıyla gizleyenler, ilk dansı heyecandan kaskatı olan türbanlı ama dekolte yakalı eşiyle açıp birkaç kez pistte döndükten sonra rugan ayakkabılarını kimselere göstermeden çıkarıp meslerini giyen kaymakamlar, her baloda mutlaka hastalanan ve baloya katılamayan vali, kaymakam ve eşleri.
  Bu dönemin ilk yıllarında tango, resmi baloların, düğünlerin ve eğlencelerin asri dansı olmuştur. Kendine güvenen monden genç hanım ve beyler gösteri mahiyetinde fokstrot yapsalar da, balolar vals veya tangoyla, düğünler ise mutlaka “La Comparsita” ile açılmıştır.
  1930lu yıllara doğru bütün dünyayı saran çarliston salgını Beyoğluna kadar uzanmış, çeviklik isteyen bu yeni dans, kısa sürede genç, yaşlı herkes tarafından benimsenmiştir.
  Son yıllarda unutulan eski danslar yeniden gündeme gelmiştir. 1991 yılında Swissotelde Viyana Opera Balosu Orkestrası eşliğinde, Viyana Balosu düzenlenmiştir. Altı haftalık vals dersi alan çiftlerin katılımıyla gerçekleştirilen balo, 1996 yılına kadar bir gelenek halinde her yıl yapılmıştır.
  Öte yandan, Tango Dostları Derneğinin yaptığı dans gösterili konserlerle başlayan tango geceleri yerini, 1994 yılından itibaren Armada Otelde Ümit İris - Seval Uğur Mutlu ikilisinin katılımıyla gerçekleştirilen ve bugüne kadar halen devam eden Tangolu Pazar Gecelerine bırakmıştır.
   


Similar Threads: Dans'ın Türkiyedeki
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Türkiyedeki Antik Kentler 1 Mayıs 2013
Bunları biliyormusunuz Türkiyedeki Ağaç Sayısı 18 Mart 2013
Bunları biliyormusunuz Türkiyedeki Ağaç Çeşitleri 18 Mart 2013
Bunları biliyormusunuz Türkiyedeki Müze Türleri 7 Eylül 2012
Bunları biliyormusunuz Türkiyedeki Bankalar Kimin 30 Ocak 2012