Danişmentlilerin Kurulduğu Yer

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 11 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Danişmentlilerin Kurulduğu Yer Neresi
  Danişmentlilerin Nerede Kurulmuştur

  Danişmentliler 1080 – 1178 yılları arasında Sivas merkez olmak üzere Çorum, Tokat, Niksar, Amasya, Malatya, Kayseri şehirleri civarında kurulmuş bir Anadolu beyliğidir. Danişment kelime anlamı Farsça'da öğretici adam'dır.

  Danişmentlilerin ilk önderi olan Danişmend Ahmet Gazi 1063 yılından itibaren Selçuklu Sultanı Alparslanın hizmetine girmiş bir 'seyyid' komutandı. Malazgirt Savaşı'na da katılan Danişmend Gazi, zaferin kazanılmasında önemli rol oynadı. 1080 yılında Bizanslılardan Sivası aldı ve Danişmentli Hanedanını kurdu.
    2. Danişmentliler (1080-1178): Beylik, Melikşah’ın komutanlarından Danişmentoğlu Ahmet Gazi tarafından Sivas başkent olmak üzere kuruldu. Beyliğin sınırları kısa zamanda Tokat, Amasya, Çankırı, Kayseri ve Malatya’ya kadar genişledi. Danişmentliler Haçlı, Bizans ve Ermenilerle savaşarak Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalmasına hizmet ettiler. Yaptıkları eserlerle Anadolu’nun Türkleşmesine katkıda bulundular.
  Emir Gazi Kümbeti, Kayseri Ulu Cami, Tokat ve Niksar Yağıbasan medreseleri en önemli eserleridir.
  Tokat’ın Niksar ilçesinde bulunan ve Anadolu’daki ilk medrese olan Yağıbasan Medresesi Danişmentliler tarafından yaptırılmıştır. Bu eser Danişmentlilerin eğitime verdikleri önemin en önemli göstergesidir. Danişmentliler ilk kubbeli medreseleri yaptırarak Türk mimarisine yepyeni bir tarz kazandırmışlardır.
   


Similar Threads: Danişmentlilerin Kurulduğu
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Danişmentlilerin Eserleri 6 Eylül 2012
Tarih Bölümü Türkiye Anayasası Mahkemesi Kurulduğundan Beri Kaç Parti Kapatılmıştır 20 Şubat 2012